Hemşirelerin bilişim teknolojisini kullanımı ve etkileyen faktörler
Information technology usage of nurses and affecting factors
- Tez No: 272583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırma, İstanbul İlinde Anadolu yakasında bulunan 1 Üniversite, 2 Özel ve 6 Devlet Hastanesinde 23.11.2009-23.2.2010 tarihleri arasında 792 hemşirenin bilişim teknolojisini kullanımı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Veri toplama aracı olarak hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren Bilgi Formu ile bilişim teknolojisini kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla geliştirilen Bilişim Teknolojisi Anket formu kullanıldı. Bilgi Formu, hemşirelerin ve yönetici hemşirelerin yaşı, eğitim durumu, mesleki çalışma süresi, pozisyonu ve çalışanın birimi vb. 25 sorudan, geliştirilen BT anketi değerlendirme, hasta bilgisi kullanımı, yönetim, iletişim, eğitim olmak üzere 5 boyuttan ve 5'li likert şeklinde 26 sorudan oluşmaktaydı. Veriler SPSS programında yüzdelik, aritmetik ortalama, faktör analizi, Kaiser Meyer Olkin, Barlett test, varimax rotasyon analizi, madde korelasyon analizi, student t ve One Way ANOVA testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The research was planned in a descriptive way in order to determine information technology usage of 792 nurses and the factors affecting their usage, between 23.11.200 and 23.2.2010 at 1 university, 2 private and 6 state hospitals at the Anatolian side of Istanbul. Data were collected by ?Information Form? consisting of the descriptive and professional features of nurses and ?Information Technology Questionnaire? developed to determine the view of nurses regarding information technology usage. Information form consisted of 25 questions about the age, education status, professional working time, position and unit of work; IT questionnaire consisted of 5 dimensions- evaluation, patient information usage, management, communication, and education- and 26 questions as a five point likert scale. Data were evaluated with SPSS by percentage, arithmetic mean, factor analysis, Kaiser Meyer Olkin, Barlett test, varimax rotation analysis, item correlation analysis, student t, and One Way ANOVA tests.