Beyazlatma ajanları ve beyazlatıcı diş macunlarının kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik üzerine etkilerinin ın-vitro incelenmesi
In-vitro evaluation of effects of bleaching agents and whitening toothpastes on the surface roughness and microhardness of composite resins
  1. Tez No: 272604
  2. Yazar: PINAR YILMAZ ATALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK BÜLENT TOPBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Nano boyuttaki partiküllerin inorganik yapıya katılması ile nano kompozitler; organik yapıda da metakrilatlar yerine siloksan ve oksiranın birleşimi olan siloranlar olmak üzere organik ve inorganik yapısı geliştirilen kompozitler klinikte kullanılmaktadr. Beyazlatma ajanlarının yeni materyaller üzerine etkilerine dair yeterli veri bulunmamaktadır. Çalışmamızda dört farklı tipte (hibrit Aelite, nano hibrit Grandio, nanofil Clearfil Majesty Posterior, Filtek Siloran) rezin kompozit materyallerine diş fırçası, 2 farklı ev ve ofis tipi beyazlatma ajanının, beyazlatıcı diş macunlarının ve bu sistemlerin kombine uygulanmaları sonucunda yüzey pürüzlülüğü ve mikro sertliklerine etkisinin in vitro incelenmesi amaçlanmıştır. A3 renkte her bir kompozit grubu için n=50 olmak üzere toplam 200 adet 10x10x2 mm kare şeklinde örnekler hazırlandı. Opalescence Xtra Boost %38 HP ve Beyond Maxx %35 HP; Opalescence PF % 35 KP ve Beyond % 6 HP; Opalescence Whitening Toothpaste ve Beyond Pearl White; Colgate diş fırçası; Opalescence ve Beyond kombine beyazlatma sisteminin kullanıldığı deney grupları ve 14 gün distile suda olan kontrol grubu olmak üzere 10 alt gruba ayrılarak toplam 40 grup oluşturuldu. Vickers mikrosertlik testi, optik lazer yüzey profilometresi ile yüzey pürüzlülüğü ve yüzeydeki değişiklikler tarayıcı electron mikroskobunda (SEM) değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme yapıldı. Nano yapıya sahip kompozitlerin sertlik ortalamalarının hibrit ve siloran bazlı kompozitlere göre daha yüksek olmakla beraber yüzey pürüzlülük değerlerinin daha düşük olduğu görülmüştür. SEM incelemelerinde değişikliklere rastlanmamıştır. Çalışmamızın sonucunda; yüksek konsantrasyonlu beyazlatma ajanları ve beyazlatıcılı diş macunlarının 14 günlük uygulama sonucunda kompozit rezinlerin yüzeyinde değişiklik yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently nano fillers are added to the inorganic structure to produce nano composites and on the other hand silorane as siloxane and oxirane combination formed the organic structure of the new developed composites instead of metacrylates. There are insufficient numbers of studies present in the literature about the effects of bleaching agents about these new materials. Purpose of this in vitro study is to compare the effect of tooth brushing, two different home and office bleaching agents, whitening tooth paste brushing and bleaching system combinations on surface roughness and hardness of four different resin composites (hybrid Aelite, nano hybrid Grandio, nano-filled Clearfil Majesty Posterior, Filtek Siloran) after 14 days. Totally two hundred (10x10x2 mm) square A3 composite samples were prepared (n=50 for each composite type) While the control groups were stored in distilled water, 10 experimental groups were Opalescence PF 35% CP and Beyond 6% HP; Opalescence Xtra Boost 38% HP and Beyond Maxx 35% HP; Opalescence Whitening and Beyond White Pearl Toothpastes; Colgate tooth brushing; Opalescence and Beyond bleaching system combinations (office+home+whitening toothpaste brushing) totally 40 subgroups. Vickers micro hardness, surface roughness was measured by optical laser surface profilometer and the surface changes were observed under SEM. Statistical evaluation were done. Nano composites showed higher micro hardness and lower surface hardness values than hybrid and siloranes. There were no significant changes observed under SEM micrographs. High concentrated bleaching agents affected the surface roughness and hardness of surface of all composites after 14 days.