Farklı kanal patları ile doldurulmuş dişlere uygulanan değişik fiber post sistemlerinin bağlantı kuvvetlerine karşı direncinin in vitro olarak incelenmesi
The effect of different root canal sealers on the bond strength of different fiber post systems
  1. Tez No: 272605
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDOĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada endodontik tedavide sıklıkla kullanılan rezin esaslı kanal patları ve ZOE esaslı Kerr patı ile doldurulmuş dişlere değişik fiber post sistemi uygulayarak dentine bağlanma kuvvetleri push-out testi ile incelenmiştir.Çalışmada 120 adet tek köklü üst santral çekilmiş dişler kullanılmıştır. Dişlerin kökleri 18 mm standart kök uzunluğu kalacak şekilde kurondan ayrılarak, kök kanalları Protaper tekniği ile genişletilmiştir.Dişler 4 ana gruba ayrılarak 30 luk gruplar halinde güta-perkanın lateral kondensasyon tekniği ile beraber dört farklı kanal patı (AH Plus, Kerr, Epiphany, Endorez) ile doldurulmuştur. 7 gün sonra, her gruba, 10 luk diş olmak üzere üç değişik fiber post sistemi (DT Light, Transluma, Everstick) Duolink rezin simanı ile uygulanmıştır. Post uygulanmış kökler akriliğe gömülerek, köklerin apikal kısmından 4 mm kanal dolgusu bırakılmak süreti ile (apikal, orta, kuronal) üç adet kesit alınmıştır.Alınan kesitlerdeki diş örneklerine push out testi uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present of this study, the effect of resin based sealers and eugenol based Kerr sealer on the bond strength of different fiber post systems were evaluated.One hundred and twenty maxillary anterior central extracted human teeth were used in this study. The roots were seperated and adjusted to 18 mm. The roots were instrumented by using Protaper rotary system. Specimens were randomly divided into four groups and obturated by using lateral condensation of gutta-percha with four different root canal sealers (AH Plus, Kerr, Epiphany, Endorez).After 7 days, teeth in each group (n=10) were received three different fiber posts systems (DT Light, Transluma, Everstick) with Duolink resin cement. Then, the roots were embedded in acrylic resin blocks. After this period, the specimens were sectioned in three slices (apical, middle, coronal).The push-out test was performed in a universal testing machine. All samples submitted push out test were examined under stereomicroscope.Data were submitted ANOVA and Tukey test.