Tekstil mamüllerinin kullanımları anında yıkama maddelerinin (deterjanların) yıkama, beyazlatma dereceleri ve kumaş mukavemetine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 9348
  2. Yazar: ÖMER HÜDAVERDİ YENİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA A. İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde üretilen onbir değişik marka deterjanın yıkama, beyazlatma ve kumaş mukavemetine etkileri incelenmiştir. Yıkamalar, 60°C da 30 dak'lık dokuz yıkama, elle ise 8 saatlik bekletme ve yıkama şeklinde 15 defa yapılmıştır. Yıkama efektinin değerlendirilmesinde pigment kirlerinin uzaklaştırılması % renk açılması olarak değerlendirilmiştir. Deterjanların ıslatma yeteneği veya yüzey gerilimini düşürme özellikleriyle yakından ilgili olan yüzey gerilimini artırıcı kirin uzaklaştırılması ise, bilinen yöntemlerden farklı olarak, enstrumental yöntemlerle (renk ölçüm cihazları, X-RF Spektrofotometresi vs.) ölçülüp ölçülemeyeceği araş tırılmış ve ölçülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of detergents on wasching, bleaching and fabric breaking strength have been investiga ted. Eleven types of different detergents which are produced in Turkey were used. The washing temperature were selected as 60 C duration was 30 min. and washings were repeated 9 timos for each Samp le. Hand washings were made after wetting 8 hours and repea ted 15 times. In evaluating washings effects, the remouing of the pigment soils from the soiled samples were determined as co lour fading percent. It is found that, apart from the known methods, dec reasing capability of the surface tension of the detergents can be measured with instrumentation methods such as colour measuring sistem and X-RF Spectrophotometre.