Bedensel engelliler masa tenisi oyuncularının fiziksel-fizyolojik profillerinin fonksiyonel sınıflama ile ilişkilendirilmesi
The association of physical-physiological profiles of physically disabled table tennis players with functional classification
- Tez No: 272610
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BİROL ÇOTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bedensel engelli masa tenisi sporcularının klaslarının belirlenmesinde fonksiyonel sınıflandırmalar yapılmakta, sporcuların fizyolojik değerleri göz önüne alınmamaktadır. Ancak bedensel engelli sporcularda performansın ortaya konulmasında fonksiyonel sınıflandırmanın yanı sıra fiziksel ve fizyolojik değerlerde önemlidir. Bu çalışma ile bedensel engelliler masa tenisi milli takım oyuncularının fonksiyonel sınıflamanın yanı sıra fiziksel-fizyolojik profillerini belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma grubu oluşturan farklı klaslardaki 18 bedensel engelli sporcunun (13?45 yaş) fizyolojik ve fiziksel performanslarının değerlendirmesi amacıyla; kalp atım hızı, aerobik dayanıklılık (masa tenisine özgü Crift Protokolü), kan laktat değeri, vücut ısısı ve antropometrik ölçümleri yapılarak fonksiyonel sınıflama ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In determining the classes of physically disabled table tennis athletes, functional classifications are made but the physiological values of the athletes are not taken into consideration. However, in addition to functional classification, physical and physiological values are also important in putting forth the performance of disabled athletes. In this study we aim to determine the functional classification of the national table tennis team players with physical disabilities as well as their physical and physiological profiles.To assess the physiological and physical performances of differently classed 18 physically disabled athletes (between the ages of 13 and 45) making up the research group, heart rate, aerobic endurance (the Crift Protocol specific to table tennis), the value of blood lactate, body temperature, and anthropometric measurements have been taken and associated with functional classification.