Farklı spor branşlarındaki bedensel engelli sporcuların sosyal beceri düzeylerinin incelenmesi
Study of social skill level of physically disabled athletes in diffe4rent branches
  1. Tez No: 581940
  2. Yazar: OĞUZHAN ACIBUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM LEVENT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı spor branşları ile uğraşan bedensel engelli sporcuların sosyal beceri düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma grubunu bedensel engelli sporculardan ilgili federasyona kayıtlı kulüplerin lisanslı sporcularından; bireysel sporlarda (atıcılık, yüzme, tekerlekli sandalye masa tenisi) 67,takım sporlarında (tekerlekli sandalye basketbol, ampute futbol ) 82 olmak üzere toplam 139 kişi oluşturmaktadır. Bu çalışmaya katılan bedensel engelli sporcuların sosyal beceri düzeylerini, duyuşsal anlatımcılık, duyuşsal duyarlılık,duyuşsal kontrol, sosyal anlatımcılık, sosyal duyarlılık ve sosyal kontrol alt başlıklarında incelemek üzere tarama modelinde betimsel bir çalışma metodu izlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Sosyal Beceri Envanteri kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda bedensel engelli sporcuların Sosyal Beceri Envanterine verdikleri cevaplardan toplanan verilerin analizinde Kolmogorov Smirnov (K-S) yöntemi kullanılmış ve nicelikler tablolarla ifade edilmiştir. Anlamlılık 0.05 düzeyinde tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bedensel engelli sporcularda sosyal beceri düzeyinin orta seviyede bulunduğu, sosyal beceri düzeyinin cinsiyet, milli sporcu olma ve algılanan gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Buna karşılık araştırmaya dâhil edilen bedensel engelli sporcuların sosyal beceri düzeylerinin öğrenim durumu, spor dalı ve spor yapma yılı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study social skill levels of physically disabled athletes who are engaged in differend sports branches .The research group comprised of 139 people in total who are physically disabled athletes and licensed athletes of the sports club registered to the reloted federation, 67 athletes at individual sports ( shooting, swimming, wheelchair, table tennis), 82 at team sports (whelchair,basketball,amputee football),A descriptive survey model has been applied in order to analyze social skill levels, affective expressionism, affective sensitivity, affective control, social expressionism, social sensitivity and social control.Social Skill Inventory has been used as data collection tool.Kolmogorov Smimov( K-S) technique has been used to analyze the data collected from the answers that physically disabled athletes have given for the Social Skill Inventory in line with the aim of the resarch and quantities has been stated in charts. The significance level is 0.05. As a result it has been found that social skills of physically disabled athletes are midlevel and social skill level doesn't Show a meaningful difference according to the gender, being a national sportsman and level of income. However social skill level of physicially disabled athletes involved in this study shows a meaningful difference acording to educational background and year of making sports.