REM uyku yoksunluğuna bağlı hiperaljezide kanabinoidlerin rolü
The role of cannabinoids on REM sleep deprivation related hyperalgesia
  1. Tez No: 272624
  2. Yazar: OSMAN HALUK SÖNMEZOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada 96 saat süreyle REM uyku yoksunluğu oluşturulmuş sıçanlarda gelişen hiperaljeziye WIN 55 adlı kanabinoid maddenin etkileri araştırılarak uyku ve ağrı arasındaki ilişkinin nörokimyasal mekanizmasının açıklanmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada, kırk adet wistar albino sıçan (200-220 gr.) kullanıldı. Denekler her grupta 10 hayvan olmak üzere toplam 4 grup (Grup 1/REM yoksunluğu+Placebo Kontrol, Grup 2/REM yoksunluğu+WIN 55 (1 mg/kg), Grup 3/REM yoksunluğu+WIN 55 (3 mg/kg), Grup 4/REM yoksunluğu+WIN 55 (10 mg/kg)) altında toplanıp, önceden belirlediğimiz yöntemle numaralandırılarak kafeslere dağıtıldı. Tüm hayvanların ağırlık ve başlangıç ağrı eşiği ölçümleri (?sıcak levha? testi kullanılarak) yapıldı. Dört grupta da ?çok platformlu modifiye yöntem? ile REM uyku yoksunluğu oluşturuldu. Daha sonra Grup 1'e DMSO %50 ve Grup 2'ye 1 mg/kg, Grup 3'e 3 mg/kg, Grup 4'e 10 mg/kg WIN 55,212-2 injeksiyonu intraperitoneal yoldan (5 mL/kg) uygulandı. İlaç uygulamasından 60 dakika sonra sıcak levha testi ile tüm hayvanlarda ağrı eşiği ölçümleri tekrarlandı. Deney süresince hayvanlar özel kafeslerde tutularak, beslenmeleri için ad libitum standart yem ve musluk suyu verildi. Ağrı eşiği ölçümlerinin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile, Gruplar arasında ağrı eşiği ortalamaları arasındaki fark ANOVA testi ile değerlendirildi. Ayrıca post-hoc Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to obtain evidence for explaining the neurochemical mechanism between sleep and pain by investigating the effects of WIN 55, a cannabinoid substance, on 96 hours REM-sleep deprivation induced hyperalgesia. In study, forty wistar albino rats (200-220 g) were used. Four experimental groups, each having 10 animals, were as folows: Group 1/REM deprivation+Placebo Control, Group 2/REM deprivation+WIN 55 (1 mg/kg), Group 3/REM deprivation+WIN 55 (3 mg/kg), Group 4/REM deprivation+WIN 55 (10 mg/kg). All animasl were weighed and underwent to baseline pain threshold measurements by hot-plate test. REM-sleep deprivation was achieved by modified multiple platform technique in four study groups. Then, Group 1 had DMSO 50%, Group 2, 3 and 4 had 1 mg/kg, 3 mg/kg, and 10 mg/kg WIN 55,212-2 intraperitoneal injection (5 mL/kg), respectively. Sixty minutes after drug administration, pain threshold measurements were performed in all animals by hot-plate. During the whole study protocol, animals were kept under constant environmental conditions and fed standard rat chow and tap water ad libitum. Accordance to normal distributon of pain threshold measurements were tested by Kolmogorov-Smirnov, the difference between the mean results of the groups were evaluated by ANOVA test. In addition, post-hoc Tukey test was used.