Kök kanal dentininde dual-cure rezin simanların bağlanma kuvveti üzerine endodontik irrigasyon solüsyonlarının etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effect of endodontic irrigation solutions on bond strengths of dual-cure resin cements in root canal dentin
- Tez No: 272630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN EVCİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Adeziv diş hekimliğindeki ilerlemelerle birlikte son zamanlarda birçok adeziv sistemler uygulamaya sunulmuştur. Adeziv restorasyonların kök kanal dentinine bağlanmasının öneminden dolayı kök kanal dentini yüzeyine bazı kimyasal maddelerin etkisini inceleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır.Sodyum hipoklorit (NaOCl), hidrojen peroksit (H2O2) ve bunların kombinasyonlarının dentine bağlanma dayanımı üzerine etkileri birçok araştırıcı tarafından incelenmesine rağmen NaOCl, etilen diamin tetraasetik asit (EDTA) ve bunların kombinasyonlarının kök kanal dentinine olan etkileri literatürde yeterince araştırılmamıştır. Bu in vitro çalışmanın amacı kök kanal dentininde üç farklı dual cure rezin simanların (Panavia F2.0, Variolink II ve Rely X) bağlama dayanımına NaOCl, EDTA ve bunların kombinasyonlarının etkisini incelemektir.Çalışmamızda protetik ve periodontal nedenlerden dolayı yeni çekilmiş olan ancak kuron ve kök çürüğü bulunmayan, alt çene kanin, üst çene kanin ve santral dişleri olmak üzere toplam 24 adet insan dişi kullanıldı. Her bir dişin kuron kısımları mine-sement sınırından su soğutmalı kesme cihazı (Isomet 1000,Buehler Ltd.,Lake Bluff,IL,USA) ile kesilerek uzaklaştırıldı. Elde edilen kök kanalları step-back tekniğiyle 70 numaralı K-file eğeler ve sırasıyla 3, 4 ve 5 nolu Gates Glidden frezler ile genişletildi. Çalışmamızın bu aşamasında mekanik genişletme işlemi tamamlanan dişler serum, EDTA, EDTA+NaOCl ve NaOCl irrigasyonları uygulandıktan sonra kanallar dual-cure rezin simanları ile dolduruldu. Su soğutmalı kesme cihazı ile non-trimming metodu uygulanarak toplam 120 adet çubuk oluşturularak mikro bağlanma testine geçildi. Daha sonra bu çubuklardaki bağlanma dayanımı mikro bağlanma cihazı (Micro Tensile Tester, BISCO,Inc., Schaumburg, IL,USA) ile ölçüldü. Bununla birlikte dual cure rezin simanarın bağlanma başarısızlık tipleri de stereomikroskopta ( SZ-PT Olympus, Japan ) incelendi. Mikro bağlanma testi sonucu MPa cinsinden elde edilen verilerin tek yönlü varyans analizleri ve Duncan çoklu karşılaştırma testleri SPSS 16 (Chicago, IL, USA) programı aracılığıyla gerçekleştirildi.Yapılan bağlanma dayanımı ölçümlerine göre tüm dual cure rezin simanlarda en çok bağlanma kuvvetini serum uygulanmış örnekler göstermiştir. En az bağlanma dayanımını ise NaOCl grubu göstermiştir. Kırılma tiplerinin değerlendirildiğinde ise tüm gruplar içerisinde en çok kırılma tipi olarak adeziv tip kırılma olduğu ortaya çıkmıştır. Miks ve koheziv kırılma tipi yüzdeleri tüm gruplar içerisinde yüzde 20'den fazla olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Besides the advances in adhesive dentistry, in recent time, a number of adhesive systems have been presented to the application. Due to the importance of connection of adhesive restorations to root canal dentin, there needed for investigation of the impact of some chemical substances on root canal dentin surface.Although a number of researchers examined the impact of NaOCl, H2O2 and their combinations on the resistance of connection to the dentin, the impacts of NaOCl, EDTA and their combinations on root canal dentin haven?t been investigated sufficiently yet. The purpose of this in vitro study is to investigate the impact of three different dual-cure resin cements (Panavia F2.0, Variolink II and Rely X) on bond strength and the impacts of NaOCl, EDTA and combinations of these in root canal dentin.In our study, due to prosthetic and periodontal reasons, total 24 human teeth, new extracted but now having crowns and root decay, mandibulary canin, maxillary central and canin teeth were used in this study.Crowns section of each tooth was cut from margin of enamel-cement by means of water cooled incision device and removed. The root canals obtained were widened by means of step-back technique by using 70 number K-files and from 3, 4, 5 the Gates Glidden burs respectively. In this stage of this study , after the teeth whose mechanic widening processes were completed had been applied serum, EDTA, EDTA + NaOCl and NaOCl irrigations, the canals were filled with dual-cured resin cements. By applying non-trimming method by means of water cooled cutting device, total 10 bars were formed and passed to microbond test. (Micro Tensile Tester, BISCO,Inc., Schaumburg, IL,USA). And then the bond strength in these bars was measured. Along with, type of bond failure of dual-cured resin cements were examined by stereomicroscope ( SZ-PT Olympus, Japan ). As a result of microtensile bond strength test, one-way analysis of variance f the data obtained from MPa type and Duncan multiple compression test were realized by means of SPSS 16 (Chicago, IL, USA).According to measurements of bond strength, most bond strength of the dual-cured resin cements was shown by the samples which serum was applied. The least bond strength was shown by NaOCl groups. When the failure types were evaluated, the most failure types in all groups was observed as adhesive type. The percentage of mix and cohesive failure modes were not over 20%.