Meme kanserli hasta eşlerindeki öfke ifade tarzlarının anksiyete ve depresyonla ilişkisi
The associations among anger-expression styles, anxiety and depression in the husbands of breast cancer patients
- Tez No: 272636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma meme kanserli hastaların eşlerinin öfke ifade tarzlarının anksiyete ve depresyonla ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın verileri Nisan 2009 - Eylül 2009 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi ile Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniklerinde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi ve Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde yatmakta olan meme kanseri tanısı konmuş hastaların eşleri oluşturmuştur. Çalışmayı örneklem kriterini taşıyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 45 hasta eşi oluşturmuştur.Veriler soru formu, Sürekli öfke-öfke ifade tarz ölçeği ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the associations among anger-expression styles, anxiety and depression in the husbands of breast cancer patients.The data of this study were collected at the surgical clinics of Ataturk University, Aziziye Research Hospital and Regional Educational Research Hospital between April 2009 and September 2009. The universe of the study consists of the husbands of patients diagnosed with breast cancer hospitalized at the surgical clinics of Ataturk University, Aziziye Research Hospital and Regional Educational Research Hospital. The study consists of 45 husbands with sample criteria who agreed to participate in the research.Data were collected with a questionnaire form, Trait Anger and Anger Expression Scale Inventory and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). Percentage distributions, averages, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U Test and Pearson correlation analysis were used in the evaluation of data.The mean trait anger score for patients? husbands was found as 23.2±6.2.