Böbrek nakli bekleme listesindeki hastalarda lenfositotoksisite yöntemi ile anti-HLA antikor tanımlanması
Validation of anti-HLA antibodies by lymphocytotoxicity method in patients on renal transplantation waiting list
- Tez No: 272637
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PİRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada böbrek bekleme listesindeki Kronik Böbrek Yetmezliği olan hastalarda anti-HLA antikorlarının varlığı lenfositotoksisite yöntemi ile tespit edildi. Böbrek bekleme listesinde olan tüm hastalar nakil gerçekleşene kadar 6 aylık peryotlarda serumlarında anti-HLA antikorları yönünden incelenmektedir. Bu antikorların varlığı organ nakli için istenmeyen bir durum olup antikorun hangi HLA-antijenine karşı olduğunun tespitide önemlidir. Çalışmamızda bekleme listesinde HLA Sınıf I-II (+/+), (+/-) ve (-/+) olan hasta serumları kullanıldı. Çalışma dizaynımız; bekleme listesinde olan hasta kanlarında anti- HLA antikorları tespit edilmiş serumlar terasaki plaklarına dökülüp, günlük rutin HLA doku tiplendirilmesi için gelen hastaların lenfositleriyle karşılaştırmak şeklinde yapılmıştır. 35 hasta serumundan 3 tanesi tüm antijenlerle reaksiyon verirken, 3 serum HLA-A2, 1 serum HLA-A31 ile spesifik reaksiyon vermiştir. ELISA ile çalışılmış sonuçlarda ise 6 serum non- spesifik, 3 serum HLA-A2 ile,1 serum HLA-A28, A31 ve B61 ile ve 1serum HLA-A29, B56 ve B57 ile spesifik reaksiyon vermiştir.Çalışmamızın sonuçlarına göre, anti-HLA antikorlarının tanımlanması için yapılan Akım sitometrisi, ELISA ve Lumineks testlerine alternatif olarak çalışmamızda kullandığımız serolojik kompleman bağımlı lenfositotoksite metodunun daha ekonomik ve spesifik bir test olduğunu ön çalışmamızla gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this study, the existance of HLA antibodies in patients with renal failure has been established by complemant dependent lymphocytotoxcity methodSera of all patients on renal transplantation waiting list have been analyzed semi-annually whether anti-HLA antibodies are in existence or not till transplantion. The presence of the anti-HLA antibodies is an undesirable case for organ transplantation, and it is also important to determine the HLA-antigens against which these antibodies are formed. In our study, patient sera with HLA class I-II (+/+), (+/-) and (-/+) on waiting list were used. Our study design was the following: anti-HLA antibodies were detected in bloods of the patients on wating list; then these sera were poured on terasaki plates, and compared with lymphocytes of patient?s who came for daily rutine HLA tissue typology. While 3 out of 35 patient sera reacted with all antigens, three sera had specific reaction with HLA-A2 and one with HLA-A 31. In established results with ELISA, six sera had non-specific reaction; three sera had specific reaction with HLA-A2; one with HLA-A28, A31, B61; and one with HLA-A29, B56 and B57.According to our study?s results, we showed that serologic compleman dependent lymphocytotoxicity method, used in this study, is an economic and specific test alternative to Flow cytometry, ELISA and Lummineks tests which are used for recognition of anti-HLA antibodies.