Kanserli hastalara bakım veren aile bireylerinin bakım verme yüklerinin yaşam kalitesine etkisi
Family members caregiver for cancer patients quality of life effect of caregiving burden
  1. Tez No: 272665
  2. Yazar: NİHAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, kanser hastalarının bakım vericilerinde bakım verme yükünün yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı-ilişkisel olarak yapılmıştır.Araştırma, 04 Aralık 2009-1 Aralık 2010 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Kemoterapi Kür Polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini verilen tarihler arasında hastanenin Kemoterapi Kür Polikliniğine gelen hastaların bakım vericileri oluşturmuştur (N=190). Evrenin tümü araştırma kapsamına alındığı için örnekleme yöntemine başvurulmamıştır.Araştırmanın yapılabilmesi için Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Etik Kurulu'ndan ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'nden resmi izinler alınmıştır. Araştırma verileri bakım verici bireylerden onay alındıktan sonra araştırmacı tarafından anket yöntemiyle toplanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan bakım verici bireylere ait 22 sorudan oluşan bakım vericileri tanıtıcı bilgi formu, hasta bireylere ait 7 sorudan oluşan hasta bireyi tanıtıcı bilgi formu, Zarit, Reever ve Bach-Peterson tarafından geliştirilen Bakım Verme Yükü Ölçeği (Burden Interview), Weitzner ve ark.
Özet (Çeviri)
This descriptive-relational study was carried out for the purpose of determining the effects of caregiver burden quality of life with caregivers of cancer patients.The subjects were caregivers recruited from the Cur Clinic of Chemotherapy of Atatürk University Yakutiye Research Hospital between 4 th December 2009- 1 st December 2010 subjects were included in the study by obtaining their consents.To be able to make this research, it was got permission formally from Atatürk University Yakutiye Research Hospital and Erzurum Directorship of Health, Ethic Committee. Research data were collected with the method of questionnaire by researcher after getting permission from cancer caregivers. Data were collected by using 22 questions prepared by researcher, known as ?caregivers of cancer patients demographic data form?; 7 questions belonged to patients known as ?patients demographic data form?, the Burden Interview, developed by Zarit, Reever and Bach-Peterson and the Caregivers Quality of Life Cancer , devaloped by Weitzner et al.Data have been evaluated by loading the information acquired to the SPSS 11.5 softwaew and by calculating the percentage, avarage value, Kruskal Wallis, mann Withney-U, İndependent Sample t Test, One-Way ANOVA, Pearson Corelation Analysis, Linear and Binary Logistic Regreation Analysis.According to data obtained from Burden Interview, the mean score of the tool was 36.65±11.21.