Kemoterapi tedavisi alan hastalarda progresif gevşeme egzersizleri ve yönlendirilmiş imgelem uygulamasının kemoterapi semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Influence of progressive relaxation exercises and guided imagination applications on the chemotherapeutical symptoms and quality of life of patients undergoing chemotherapy
  1. Tez No: 272666
  2. Yazar: ŞENGÜL DOLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma, kemoterapi tedavisi alan kanser hastalarında progresif gevşeme egzersizleri ve yönlendirilmiş imgelem uygulamasının kemoterapi semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla ön-son test kontrol gruplu yarı deneme modeli olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji BD kemoterapi ünitesinde ayaktan ilk kez kemoterapi tedavisi alan hastalar oluşturdu. Araştırma Mart- Ekim 2010 tarihleri arasında araştırma kriterlerine uyan ve rastlantısal örnekleme yöntemiyle evrenden seçilen 35 deney ve 35 kontrol olmak üzere toplam 70 hasta ile yürütüldü.Veriler; hasta bilgi formu, kemoterapi semptomlarını değerlendirmek için Kemoterapi Semptom Değerlendirme Ölçeği, kemoterapi tedavisi sonrası ilk 24 saat içerisinde hissettiği bulantı ve kusma takibi için bulantı-kusma kayıt çizelgesi ve yaşam kalitesini belirlemek için EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır.Hemşirelik girişimi olarak deney grubu hastalarına kemoterapi ünitesinde birinci kür kemoterapi tedavisi öncesi progresif gevşeme egzersizleri ve yönlendirilmiş imgelem CD'si izlettirilmiş, ikinci kemoterapi kürüne kadar günde en az bir kez bu uygulamayı evinde yapması istenmiştir. İkinci kür kemoterapi tedavisi öncesi progresif gevşeme egzersizleri ve yönlendirilmiş imgelem uygulaması tekrar hastaya yaptırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was planned and conducted as a pre-test and post-test control group quasi-experimental model to evaluate the influence of progressive muscle relaxation exercises and guided imagination application on the chemotherapeutical symptoms and quality of life of those patients under chemotherapy treatment.The population of this research is those patients who admitted the chemotherapeutical treatment unit at University of Fırat Faculty of Medicine Oncology Department the first time. The research was conducted between March and October 2010 on 70 patients (35 treatment and 35 control) who were selected randomly from the population.Data were collected by a questionnaire (Appendix I), Chemotherapy Symptom Evaluation Scale (Appendix II), Nausea-Vomit Record Table (Appendix III) to record patients? instances of nausea-vomit 24 hours after their chemotherapeutical treatments and EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale to identify patients? quality of life.Statistical analysis of data were analyzed by Independent Samples t test and Paired-Samples t Test, Mann Whitney U Test, chi?square tests.As the nursing intervention, the patients in the experimental group were made to watch progressive relaxation exercises and guided imagination CD before the first cure of chemotherapy treatment in the chemotherapy unit and they were asked to perform this application at home at least once a day until the second chemotherapy cure. Before the second cure of chemotherapy treatment, the patients were made to do the progressive relaxation exercises and guided imagination application again.