Sağlık çalışanlarının çocuklarını İstismar ve İhmal etme durumları
The Situations of Abuse and Neglect of Health Staff?s Their Children
  1. Tez No: 272667
  2. Yazar: ZEYNEP HALİLOĞLU GÖREGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının çocuklarını istismar ve ihmal etme durumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, bir devlet hastanesi ve bir üniversitenin iki hastanesinde Ekim 2008-Ağustos 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Evrenin tümüyle çalışıldığı için örneklem grubu seçilmemiştir. Araştırma 334 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Sağlık çalışanlarının sosyodemografik ve tanıtıcı özellikleri, istismar ve ihmal etme durumları için yüzdelik dağılımları hesaplanmış, sağlık çalışanlarının özelliklerine göre istismar/ihmal etme durumlarını incelemek için ki-kare testi yapılmıştır.Sağlık çalışanlarının %81.1'inin çocuklarını fiziksel olarak istismar/ihmal ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the factors affecting the situations of abuse and neglect of health staff?s their childrenThe study was carried out at a state hospital and two hospital of a university between the date October 2008 and August 2010. As the whole context was studied, sampling group wasn?t chosen. The study was conducted with 334 health staff. The data were evaluated in the computer. Percentage distributions for the situation of abuse and neglect, and socio-demographic and introductory features of the health staff were calculated, and chi-square test was used to examine the situations of abuse/neglect according to health staff?s features.It was found out that 81.8% of health staff applied abuse/neglect physically to their children.