Dental implant abutmenti - rezin siman bağlantı dayanımı üzerine farklı yüzey pürüzlendirme işlemlerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the Effect of Different Surface Processes on the Bonding Strength of Dental Implant Abutment ? Resin Cement
- Tez No: 272668
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YEŞİL DUYMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, dental implant abutmenti yapımında kullanılan materyaller arasında ilk sırayı alan titanyum alaşım (Ti-6Al-4V) örneklere uygulanan farklı yüzey pürüzlendirme işlemlerinin, 2 farklı rezin simanın bağlanma dayanımına etkisini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmada, titanyum alaşımından (Ti-6Al-4V) 12 mm çapında, 10 mm kalınlığında prefabrik silindir bloklar kullanılmıştır. Hazırlanan toplam 120 adet Ti-6Al-4V örnek, her grupta 20 adet örnek olacak şekilde 6 gruba ayrılmıştır. Bu 6 gruba aşağıda belirtilen yüzey pürüzlendirme işlemleri uygulanmıştır:1. Grup: Örnek yüzeyleri orta grenli aynı tipte elmas porselen bitirme frezi ile pürüzlendirilmiştir.2. Grup: Örnek yüzeyleri elmas frez ile pürüzlendirildikten sonra kumlama işlemi uygulanmıştır.3. Grup: Örnek yüzeyleri elmas frez ile pürüzlendirildikten sonra Co-Jet cihazı ile silika kaplanmıştır.4. Grup: Örnek yüzeyleri elmas frez ile pürüzlendirildikten sonra Er:YAG (Erbium: yttrium aluminium garnet) lazer uygulanmıştır.5. Grup: Örnek yüzeyleri elmas frez ile pürüzlendirildikten sonra % 37' lik fosforik asit uygulanmıştır.6. Grup: Örnek yüzeyleri üzerine herhangi bir işlem uygulanmamıştır.Yüzey pürüzlendirme işlemleri yapıldıktan sonra, örneklerin yüzeylerinin topografik incelemesini yapabilmek için SEM (Scanning Electron Microscope) görüntüleri alınmıştır. Yüzey işlemi uygulanan ve uygulanmayan her bir gruptaki örneklerin yarısına (10 örnek) üretici firmanın önerileri doğrultusunda Alloy Primer uygulandıktan sonra Panavia F rezin siman, diğer örneklere ise üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilerek herhangi bir metal primer uygulanmadan Multilink Sprint rezin siman uygulanmıştır. Örnekler, 37 oC' de su banyosunda 24 saat süre ile bekletilmiştir. Bağlanma dayanımını değerlendirmek için üniversal test makinesinde kesme (shear) testine tabi tutulmuşlardır. Newton olarak okunan bağlanma dayanımı değerleri MPa çevrilmiştir.Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi; iki yönlü (ANOVA) varyans analizi kullanılarak yapılmıştır. Ortalama ve standart sapmalar hesaplanmış, çoklu karşılaştırmalar için Duncan testi kullanılmıştır.Yapılan varyans analizi sonucunda; uygulanan yüzey işlemleri ve kullanılan siman tipinin anlamlı (p< .0001) olduğu istatistiksel olarak tespit edilmiştir.Çalışmada, en yüksek bağlanma dayanımını Panavia F rezin siman uygulanan elmas frez ile pürüzlendirmeye ilave olarak Co-Jet yöntemi ile pürüzlendirme yapılan grup (15.96 MPa) verirken, en düşük bağlanma dayanımı değerlerini ise Multilink Sprint rezin siman uygulanan yüzey işlemi yapılmayan grup (2.44 MPa) vermiştir. Her 2 rezin simanın uygulandığı örneklerde; sadece frez ile pürüzlendirilen grup ile frez ile pürüzlendirmeye ilave olarak asit uygulanan grup ve frez ile pürüzlendirmeye ek olarak lazer uygulanan gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür.Simanların bağlanma dayanımı değerleri karşılaştırıldığında; Panavia F rezin siman uygulanan örneklerdeki bağlanma dayanımı değerlerinin Multilink Sprint rezin siman uygulanan örneklerden daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate comparatively the effect of different surface roughening processes which were applied to the titanium alloy (Ti-6A1-4V) samples, the most useful of the materials used in making of dental implant abutment to the bonding strength of 2 different type of resin cement.In the study, Ti-6AI- 4V samples in the form of 10 mm thick and 12 mm diameter cylinder were used. 120 Ti-6AI- 4V samples were divided into 6 groups and there were 20 samples in each group. It was carried out different surface roughening processes to these 6 groups. These surface roughening processes were as following:1. Group: The surfaces of the samples were roughened with the medium grain diamond bur of ceramic at the same type.2. Group: After the surfaces of the samples had been roughened with diamond bur, they were sandblasted.3. Group: The surfaces of the samples were roughened with diamond bur and then they were covered with silica by using Co-Jet device.4. Group: After the surfaces of the samples were roughened with diamond bur, Er:YAG laser was applied.5. Group: After the surfaces of the samples were roughened with diamond bur, they were roughened with 37% phosphoric acid.6. Group: No surface process was applied to the surfaces of the samples.After the surface roughening processes were applied, SEM (Scanning Electron Microscope) images were taken to analyze topography examination of the samples? surfaces. Half of the samples in each group roughened and not roughened was pasted with Panavia F resin cement after used Alloy Primer through the suggestions of the manufacturer. Through the suggestions of the manufacturer, half of the other groups were also pasted with Multilink Sprint resin cement without using any metal primer. After resin cements were pasted, they were waited 24 hours in water bath at 37 0C. Samples were subjected to shear test in the universal test machine to measure the bonding strength values. Values of bonding strength in the form of Newton were turned into MPa.Acquired data was analyzed statistically by using two-way variance ANOVA. Average and standard deviations were calculated. Duncan test was used for multiple comparing.At the end of analysis of variance; ıt was found that surface roughening processes and type of cement (p< .0001) were important and meaningful statistically.In the study, in addition to the roughening with diamond bur to the Panavia F resin cement, the group (15.96 MPa) which was roughed by using Co-Jet method has the highest value of bonding strength whereas the lowest value of bonding strength was given by the group (2.44 MPa) that was not applied any surface process and cemented by Multilink Sprint resin cement. Among the groups pasted with 2 different resin cements, there have been no significant difference between only the groups roughened with bur used acid and roughened with bur used laser.When the bonding strength values of 2 resin cements were compared, It was found that the values of Panavia F resin cement were higher than that of Multilink Sprint resin cement.