İmplant simanlarının farklı abutment ve CAD/CAM materyalleri arasındaki bağlantı dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of implant cements on bond strength between different abutment and CAD/CAM materials
- Tez No: 581875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KOÇAK BÜYÜKDERE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, zirkonya ve titanyum abutmentlar ile farklı CAD/CAM materyallerinin 2 farklı implant simanı ile simantasyonun, makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada monolitik zirkonya ve titanyum bloklardan her biri 60 adet olacak şekilde (toplam 120) 16x9x2 mm boyutlarında dikdörtgen prizma şeklinde örnekler hazırlandı. Rezin nanoseramik, zirkonyayla desteklenmiş lityum disilikatla güçlendirilmiş seramik (ZLS) ve zirkonyadan oluşan 3 farklı tip CAD/CAM bloğundan 40'ar adet örnek üretildi. Rezin nanoseramik (Lava Ultimate) ve zirkonya (Katana) blokların simantasyon yüzeyi 110 μm partikül büyüklüğüne sahip Al2O3 partikülleri ile kumlandı. Zirkonyayla desteklenmiş lityum disilikatla güçlendirilmiş seramik (Vita Suprinity) yüzeylere ise %9'luk hidroflorik asit uygulaması yapıldı. Üretilen CAD/CAM örnekler, 2 farklı implant simanı (Multilink Speed ve Premier İmplant Simanı) kullanılarak titanyum ve zirkonya örnekler üzerine simante edildi. Simantasyonu takiben örnekler 24 saat boyunca 37 °C'de damıtılmış su içinde depolandı ve sonra universal test cihazında 0,5 mm/dk hızla makaslama testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of cementation of zirconia and titanium abutments and different CAD / CAM materials with 2 different implant cement on shear bond strength. In this study, each of 60 monolithic zirconia and titanium blocks (total 120) 16x9x2 mm in the form of rectangular prism samples were prepared. 40 samples were produced from 3 different CAD / CAM blocks consisting of resin nanoseramic, zirconia-supported lithium disilicate-reinforced ceramic (ZLS) and zirconia. The cementation surface of the resin nanoceramic (Lava Ultimate) and zirconia (Katana) blocks was blasted with Al2O3 particles having a particle size of 110 μm. Zirconia-reinforced lithium disilicate-reinforced ceramic (Vita Suprinity) surfaces were treated with 9% hydrofluoric acid. The produced CAD/CAM specimens were cemented onto titanium and zirconia specimens using 2 different implant cement (Multilink Speed and Premier Implant Cement). Following cementation, the samples were stored in distilled water at 37 °C for 24 hours, and then shear test was performed on the universal tester at a rate of 0.5 mm/ min.