Hipertermili strok hastalarına yapılan soğuk uygulamanın hastaların hastanede kalma süresine ve hasta sonuçlarına etkisi
The impact of cooling application given for the patients with hyperthermia stroke on the duration of staying hospital and the results of the patient
- Tez No: 272677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAĞFİRET KAŞIKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, hipertermili strok hastalarına yapılan soğuk uygulamanın hastaların hastanede kalma süresine ve hasta sonuçlarına etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır.Araştırmanın verileri Nisan 2009 ile Mart 2010 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Nöroloji Kliniği'nde toplanmıştır. Çalışmaya deney grubu 30 kontrol grubu 30 olmak üzere 60 hasta alınmıştır. Hemşirelik girişimi olarak deney grubundaki hastalara antipretik ile soğuk uygulama, kontrol grubundaki hastalara ise yalnızca antipretik uygulanmıştır.Verilerin toplanmasında hasta bilgi formu, vücut sıcaklıklarının kaydedildiği çizelge ve hasta sonuçlarını değerlendiren Glassow Outcome Skalası (GOS) kullanılmıştır. Hasta izlemleri ve hemşirelik girişimleri 08:00-16:00 saatleri arasında araştırmacı tarafından, bu saatler dışında ise; araştırmanın amaçları ve girişimleri hakkında bilgi verilen klinik hemşireleri tarafından yapılmıştır. Hastaların sonuçları ve hastanede kalma süreleri hastalar taburcu olduklarında değerlendirilmiş ve elde edilen bilgiler ilgili formlara kaydedilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 11.0 istatistik programı ile yapılmış, istatistiksel değerlendirmede yüzdelik ki-kare, ortalama, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi ve varyans analizi kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan hastaların % 43.3'unun 59-69 yaşında, % 61.7'sinin kadın ve % 70'inin iskemik strok olduğu belirlenmiştir. Antipretik ve soğuk uygulama yapılan hastaların GOS puan ortalamaları 3.5 ± 0.86, yalnızca antipretik uygulanan hastaların GOS puan ortalamaları ise 2.61±0.98 olarak saptanmıştır. GOS puan ortalamaları açısından deney ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05).Araştırma sonuçları incelendiğinde; hipertermili strok hastalarına antipretik ve soğuk uygulama yapılmasının hasta sonuçlarını düzelttiği ancak hastanede kalma süresini etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out experimentally with the aim of determing impact of cooling application given for the patients with hypertremia stroke on the duration of staying hospital and the results of the patient.The data of the study were collected in Neurology Clinic of Atatürk University between the dates April 2009 and March 2010. 60 patients, 30 of whom are in experimental and 30 of whom are in the control group, were included in the study. As nursing intervention, antipretic with cooling application was applied to experimental group and only antipretic was applied to the control group.In the collection of the data, patient information form, the chart on which body temperature was recorded, and Glaskow Outcome Scale evaluating patients results were used. Follow up of patients and nursing interventions were applied by the researcher between the time 08:00-16:00 except the hours the purpose of the research and interventions were made by clinic nurses given information about the results and duration of staying hospital of the of the patients were evaluated when they were discharged from the hospital , and the data obtained were recorded in the forms. The evaluation of the data was made by using SPSS 11.0 statistics programme and percentage ch-square, average were in statistical evaluation and T-Test and variance analysis were used in dependent and independent groups.It was found out that 43.3 % of the patients included in the study was 59-69 years old, and that 61.7 % of them was female, and 70 % of the patients undergone to cooling and antipretic application was 3.5±0.86, and GOS averages of the patient in whom only antipretics was applied was 2.61±0.98. As regards GOS averages, it was observed that the destinction between experimental and control group was statistically significant (p0.05) when the results of the study were examined it was found out that practicing coolig or antipretic application to the patients stroke with hypertermia improved the results of the patient but did?int affect the duration of staying at hospital.