Sınıf II anomalilerinin tedavisinde Konvansiyonel Twin-Block apareyi ile Modifiye Twin-Block apareyinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of Conventional and Modified Twin-Block appliances in treatment Class II anomalies
  1. Tez No: 272678
  2. Yazar: ÖZKAN ÖZTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konvansiyonel Twin-Block apareyi ile Modifiye Twin-Block apareyinin iskeletsel ve dentoalveoler yapılar ile yumuşak dokular üzerindeki etkilerini incelemek ve sonuçları birbirleri ile karşılaştırmaktır.Konvansiyonel Twin-Block grubu, yaşları 12,52 ± 1,22 yıl olan 15 hastadan oluşurken, Modifiye Twin-Block grubu, yaşları 12,06 ± 1,49 yıl olan 12 hastadan oluşmaktadır. Bu araştırmanın materyalini, alt çene gelişim yetersizliğine bağlı iskeletsel Sınıf II anomalisine sahip 27 hastadan fonksiyonel tedavi öncesinde ve fonksiyonel tedavi sonrasında alınan lateral sefalometrik filmler oluşturmuştur. Konvansiyonel Twin-Block grubunda ortalama tedavi süresi 8,04 ± 2,16 ay iken Modifiye Twin-Block grubunda ise 7,92 ± 2,04 aydır. Her bir grupta, tedavi ile meydana gelen değişikliklerin karşılaştırılması için ?Wilcoxon Signed Ranks test? kullanılırken, gruplar arası farklılığı değerlendirmek için ?Mann-Whitney U test? kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonuçlarına göre, alt çenenin tek seferde öne alınması ile kademeli olarak öne alınması arasında istatistiksel olarak herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Her iki grupta da; (I) Üst çene gelişimi frenlenmiş alt çene gelişimi ise stimüle edilmiştir. (II) Üst keser dişler retrüze alt keser dişler ise protrüze olmuştur. (III) Yumuşak doku profilinde gözle görülür bir düzelme sağlanmıştır. (IV) Overjet ve overbite ölçümleri belirgin bir şekilde azalmıştır.Sonuç olarak, her iki tedavi grubunda da Sınıf II anomali iskeletsel ve dentoalvoler değişimlerin katkısıyla düzeltilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate and to compare the effects of Conventional Twin-Block and Modified Twin-Block on skeletal and dentoalvolar structures and soft tissues of the face.Conventional Twin-Block group was included of 15 patients with a mean age of 12.52 ± 1.22 years, Modified Twin Block group was included of 12 patients with a mean age of 12.06 ± 1.49 years. The material of the present study was composed of lateral cephalometric films of the 27 patients who have mandibular retrusion, taken at beginning and at the end of the functional treatment. Mean treatment period was 8,04 ± 2,16 months in the conventional Twin-Block group, while it was 7,92 ± 2,04 months in the Modified Twin ? Block group. ? Wilcoxon Signed Rank Test? was performed to assess the effects of the treatment in each group and ?Mann Whitney U Test? to assess the differences between the groups.According to the results of this study, there were no statistically significant differences found between, jumping the bite step by step or maximum bite jumping of mandibula. In both groups, (I) maxillary growth was prevented and mandibular growth was stimulated, (II) maxillary incisors were retruded however mandibular incisors were protruded, (III) visible changes were obtained on soft tissue profile, (IV) overjet and overbite were reduced clearly.As a result, Class II malocclusions were treated with the addition of both skeletal and dentoalveolar changes.