Akut Koroner Sendrom sonrası istenmeyen ikincil kardiyak olay gelişme sıklığının kardiyovasküler risk faktörleri ve bazı kardiyak parametrelerle ilişkisi
Relationship of adverse cardiac event rate after acute coronary syndrome to cardiovascular risk factors and some cardiac parameters
- Tez No: 272690
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLBARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Akut Koroner Sendrom`la (AKS) başvuran hastaların başvurudaki klinik verileri ile birlikte ,ortalama trombosit hacmi (OTH) ve QT dispersiyonu değerlerinin taburcu olduktan sonraki takiplerinde istenmeyen kardiyak olay sıklığı ile ilişkisini incelemek.MATERYAL ve METOD: AKS'li 97 hastanın demografik ve klinik verileri ile birlikte başvuru EKG'sinden hesaplanan düzeltilmiş QT dispersiyonu ve OTH değerleri retrospektif olarak kaydedildi. Hastane kayıtlarından, takip eden doktorlarla görüşmelerden ve telefonla hasta görüşmelerinden AKS sonrası istenmeyen kardiyak olay (MACE) geçmişleri öğrenildi. MACE gelişen ve gelişmeyen grupta demografik ve klinik veriler ile birlikte başvuru EKG'sinden hesaplanan düzeltilmiş QT dispersiyonu ve OTH değerleri istatistiki olarak karşılaştırıldı.BULGULAR: Çalışmamızda diyabet varlığı, ekokardiyografik ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve duvar hareketleri skor indeksi (WMSI), düzeltilmiş QT dispersiyonu, total kolesterol , LDL , CK-MB ve Troponin T seviyeleri MACE gelişimi ile istatistiki olarak anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur (p değerleri sırasıyla 0.046,0.0001,0.0001, 0.032 ,0.024, 0.002, 0.0001, 0,05) anlamlı farklılık yoktu. Ayrıca çalışma grubunda akut ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü (STEMI) vakaları (n=34) üzerinde yaptığımız altgurup analizinde ise, 10.3 fl altı ve üzeri OTH değerlerinin MACE varlığı ile karşılaştırmasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.774).SONUÇ: Bu retrospektif çalışma düzeltilmiş QT dispersiyonu ile birlikte diyabet varlığı, sol ventrikül kontraktil rezervi, total kolesterol-LDL kolesterol seviyeleri ve AKS sırasında ölçülen kardiyak enzimlerdeki tepe değerlerinin MACE gelişimini öngördürebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship of clinical data with mean platelet volume (MPV) and qt dispersion values on admission of acute coronary syndrome (ACS) patients to the adverse cardiac event rate in the follow-up after dischargeMaterial and Method: Demographic and clinical data with corrected qt dispersion, which is calculated from the ECG on admission, and MPV values of 97 patients with ACS were recorded retrospectively. Their history of major adverse cardiac event (MACE) after ACS was obtained from the hospital records, interviews with the attending physicians and telephone calls to patients. Demographic and clinical data with corrected qt dispersion, which is calculated from the ECG on admission, and MPV values were compared between groups with and without MACE, statistically.Results: In our study, diabetes, echocardiographic ejection fraction(EF) and wall motion score index (WMSI), corrected qt dispersion, total cholesterol, LDL, CK-MB and troponin levels were found significantly related to the MACE rate ( p values; 0.046, 0.0001, 0.0001, 0.032, 0.024, 0.002, 0.0001 0,05). In addition, the subgroup analysis on acute ST-elevation myocardial infarction cases in our study group did not state a significant relationship between MPV values below/above 10.3 fl and MACE rates(p=0.774).Conclusion: This retrospective study showed that corrected qt dispersion, diabetes, contractile reserve of left ventricule, total and LDL- cholesterol and peak cardiac enzyme values assessed during ACS might predict MACE.