Hipertansif hastalarda stres ekokardiyografi ıle sol ventrikül diyastolik fonksiyon rezervinin değerlendirilmesi
Evaluatino of diastolic function reserve with exercise in herpytensive patient
- Tez No: 272691
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİDE AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Dinamik egzersiz sırasındaki diyastolik fonksiyon, artmış sempatik aktivasyon, taşikardi, artan önyük ve azalmış sol ventrikül diyastolik doluş zamanı arasındaki kompleks etkileşimlerle belirlenir. Normal ventrikülün egzersize yanıtı, hızlanmış relaksasyon ve buna bağlı olarak artan elastik gevşemedir. İstirahat halinde relaksasyon bozukluğu gösteren sert miyokard, artan kardiyak debi, yükselen kan basıncı ve taşikardiyle oluşan egzersizin hemodinamik stresi altında relaksasyonunu hızlandırmayabilir ve bu durum ventriküler doluş bozukluğunda belirginleşmeye neden olabilir. Sonuç olarak, istirahatte semptomsuz olan hastalarda egzersizle dispne ve çabuk yorulma gibi semptomlar ortaya çıkar.Amaç: Hipertansif hastaların diyastolik fonksiyon parametrelerinin değerlendirilmesi, bu parametrelerin egzersiz sonrası değişikliklerinin belirlenmesi ve egzersiz öncesi ve sonrası diyastolik fonksiyon parametrelerinin efor kapasitesi ile karşılaştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda hipertansiyon tanısı olan, 30 ve 70 yaş arası 29'u(% 58) erkek, 21'i (% 42) kadın 50 adet hasta alındı. Normal sinüs ritmi dışında olan, Diabetes Mellitusu olan, koroner arter hastalığı olan, kapak yetmezliği ve kaçağı olan hastalar,protez kapağı olan hastalar ve böbrek yetmezliği olan hastalar çalışma dışı bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diastolic function which appear in exercise is determined the complex interaction between increased sympathetic activation, tachycardia, increased preload and left ventricle diastolic filling time. Normal ventricle?s response to exercise is quick relaxation, and this results increased elastic relaxation. Stiff myocardium which shows relaxation failure in rest can not quicken the relaxation under hemodynamic stress of exercise which appears increased cardiac output, increased blood pressure and tachycardia. This condition causes marked increase at ventricular filling pressure. Consequently, the symptoms as dyspnea and tiredness arise with exercise in asymptomatic patients in rest.Purpose: To evaluate diastolic function parameters in hypertensive patients, to determine changes of these parameters after exercise, and the diastolic parameters before and after exercise comparison with effort capacity.Material and Method: 50 patients who were hypertensive and between the age of 30 and 70 were included in the study. They consist of 29 men (58%) and 21 women (%42). Patients who have Diabetes Mellitus, abnormal sinus rhythm, coronary artery disease, valve failure and regurgitation, prosthetic valve and renal failure were excluded from the study.