Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda emergency department assessment of chest pain score (EDACS) skorunun 30 günlük ciddi olumsuz kardiyovasküler olaylar açısından incelenmesi
External validation of emergency department assessment of chest pain score (EDACS) for 30 days of serious negative cardiovascular events in patients presenting to the emergency department with chest pain
- Tez No: 785936
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ECMEL ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET: Amaç: Göğüs ağrısı şikayeti acil servis (AS) başvurularının %5-12'sini oluşturur. Göğüs ağrısı olan hastaların acil servislerde değerlendirilmesi acil servis hekimleri için birden fazla zorluğu beraberinde getirmektedir. Bu zorluğun altında, şikayetin altında yatan patoloji yelpazesinin basit bir kas ağrısından ani kardiyak ölüm ile sonuçlanabilecek akut koroner sendrom kadar geniş olması yatmaktadır. Göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda hayatı tehdit edici tanıların atlanması nadir olmayan bir durumdur. Bu nedenle göğüs ağrısı ile başvuran hastaların akut koroner sendrom açısından risk değerlendirmesinin yapılması, yüksek riskli hastaların yakın gözlem altında tutulmaları hasta güvenliği açısından önemlidir. Düşük riskli olan hastaların doğru şekilde tespit edilmesi, hastaların güvenle taburcu edilmesi, acil sağlık hizmetlerinin düzgün şekilde ilerleyebilmesi ve acil servis yoğunluğunun azaltılabilmesi için önem arz etmektedir. Göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hastalarda risk değerlendirilmesi amacıyla ortaya çıkmış skorlama sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri Emergency Department Assessment of Chest Pain Score (EDACS) skoru ve EDACS skoru ile hastaların Troponin sonuçları ve EKG bulgularını birleştirerek tanısal bir yol haritası sunan EDACS-ACCELERATED DİAGNOSTİC PATHWAY (EDACS-ADP) skorlarıdır. Çalışmamızda; acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların akut koroner sendrom açısından risk durumlarının belirlenmesi ve düşük riskli hastaların güvenli şekilde erken taburcu edilebilmelerini amaçlayan EDACS ve EDACS-ADP skorlarının ülkemiz hasta popülasyonunda incelenmesi ve bu skorların harici doğrulamasının yapılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma; prospektif, gözlemsel, tek merkezli bir tanısal değerlilik çalışmasıdır. 18 yaşından büyük ve en az 5 dakikadır devam eden göğüs ağrısı şikayetiyle acil servise başvuran tüm hastalar bu çalışmanın popülasyonunu oluşturmaktadır. Göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran tüm hastalar çalışma süresince acil servis kırmızı alana alınmıştır. Hastalar nöbetçi doktorlar tarafından muayene edilmiş ve AHA/ESC Akut Koroner Sendrom(AKS) kılavuzuna uygun şekilde takip edilmiştir. Hastanın takibi sırasında, hastayı takip eden doktor hastadan çalışmaya katılması halinde onam almıştır. Hasta takip formu, hastayı karşılayan doktor tarafından doldurulmuştur. Hastaların EKG kağıtları, hem fotoğraflanarak hem de aynı anda çekilen EKG'nin ikinci örneği hasta takip formuna eklenerek arşivlenmiştir. Hastalar, çalışmaya alındıklarından sonraki 30. günde, hastaların EDACS skorlarından habersiz ve kör ikinci bir araştırmacı tarafından hem eNabız sisteminden birincil sonlanım olan mortalite açısından, hem de telefon ile ulaşılarak diğer major istenmeyen kardiyak olay (MİKO) sonlanımları açısından sorgulanmıştır. Şüphe veya şikayet belirtilmesi halinde hastalar ileri tetkik ve değerlendirme için hastaneye davet edilmiştir. MİKO çalışmamızda; ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü geçirmek, ST segment elevasyonu olmayan miyokard enfarktüsü geçirmek, acil revaskülarizasyon ihtiyacı gelişmesi ve kardiyak nedenlere bağlı ölüm olarak tanımlanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza toplamda 900 hasta dahil edilmiştir. 17 hasta çalışmadan çıkarma kriterlerimiz gereği istatistiksel analizden çıkarılmıştır. Çalışmamızın primer sonlanımı olan major istenmeyen kardiyak olay (MİKO) toplamda 91 hastada gerçekleşmiştir (64 hasta Perkütan Koroner Girişim (PKG), 27 hasta exitus). Çalışmamızda EDACS analizinde toplam 883 hasta, EDACS-ADP analizinde ise 723 hasta verisi üzerinde yaptığımız analizimizde; EDACS skorunun %95,8 (94,3-96,9) negatif prediktif değer (NPD) ile ve EDACS-ADP skorunun ise %99,0 (97,4-99,6) NPD ile düşük riskli hastaları kategorize edebileceğini saptadık. EDACS-ADP skoru, acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuranların %54'ünü düşük riskli olarak sınıflandırmıştır. Sonuç: Çalışmamızda acil servise başvurup EDACS-ADP skoru ile düşük riskli olarak sınıflandırılan hastaların güvenli şekilde taburcu edilebileceğini saptadık. Bu skorun kullanılması güvenli hasta taburculuğu, acil servis yoğunluğunun azaltılması, hayatı tehdit edici göğüs ağrısı şikayeti olan hastalarda daha fazla kişi ve efor harcanma olasılığının arttırılması, hasta memnuniyetinde artış ve sağlık harcamalarının azaltılması için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Objective: Chest pain constitutes a significant part of the visits to the emergency department, and it is crucial to correctly identify the low-risk patients in terms of the acute coronary syndrome among patients presenting with this complaint, to be able to safely discharge them, to ensure the smooth progress of the emergency health services and to reduce the overwhelming stress of the emergency department. In our study; we aim to examine the Emergency Department Assessment of Chest Pain Score (EDACS) score in our country's population in order to externally validate this score. EDACS score aims to determine the risk status of patients presenting to the emergency department with chest pain, in terms of acute coronary syndrome, and to discharge low-risk patients safely. Materials and Methods: This is a prospective, observational, single-center diagnostic valence study. All patients who are older than 18 years and present to the emergency department with chest pain lasting at least 5 minutes constitute the population of this study. Patients presenting with chest pain will be taken to the red area in our emergency department where patients are monitored. Patients will be examined by the doctors in the red area and will be treated according to the latest ACS guidelines of American Heart Association or European Society of Cardiology. Written informed consent will be taken before patients are enrolled in the study. ECGs will be archived both physically and digitally. Results: Nine hundred patients have enrolled in the study, and 17 of them are excluded from the statistical analysis. Ninety-one patients have had the primary outcome which is MACE(64 patients have had PCİ, and 27 of them had died). Our study has evaluated the data from 883 patients with EDACS score and 723 patients with EDACS-ADP score and found that EDACS score has %95,8 (94,3-96,9) NPV and EDACS-ADP has %99,0 (97,4-99,6) NPV. Conclusion: Using the EDACS-ADP score, 54% of the patients who presented to the emergency department with chest pain were considered low risk. As a result, in the patient population of our country; we found that more than half of the patients admitted to the emergency department with chest pain, could be discharged early and safely by utilizing the EDACS-ADP score.