Pnömoperiton oluşturulmuş sıçanlarda barotravmanın erken dönem akut faz reaktanları ile değerlendirilmesi
Evaluation of pneumoperitoneum induced barotrauma with acute phase reactants in an experimental rat model
  1. Tez No: 272732
  2. Yazar: BURAK ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH TUGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Çocuk Cerrahisi, Biochemistry, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Laparoskopik girişimlerde uygun bir görüş alanı ve işlem sahası için karın içine gaz verilerek pnömoperiton oluşturulur. Belli bir basınçta sağlanan bu pnömoperitonun vücutta birçok sistemi etkilediği bilinmektedir. Cerrahi travma ve oluşan karın içi basınç artışına karşı en önemli cevaplardan biri inflamatuar yanıttır. Biz de çalışmamızda pnömoperiton oluşturulmuş sıçanlarda artmış karın içi basıncı erken dönem akut faz reaktanları ile değerlendirmeyi amaçladık.42 adet sıçan 6 gruba ayrılarak 3 kontrol, 3 çalışma grubu oluşturuldu. Kontrol gruplarında altı, çalışma gruplarında sekiz adet sıçan kullanıldı. Kontrol gruplarına 30, 60 ve 90 dk boyunca sadece anestezi verilirken çalışma gruplarına ise aynı süreler boyunca 10 mmHg basınçta pnömoperiton uygulandı. Tüm gruplarda deneklerden işlem öncesi ve sonrası 1 ml kan alındı. Serum örneklerinden IL-6, hs-CRP ve SAA düzeyleri ölçüldü.Kontrol gruplarının hiçbirinde IL-6 düzeylerinde artış olmazken, tüm çalışma gruplarında artış saptandı. SAA düzeyleri kontrol gruplarında değişmedi. 30 dk'lık pnömoperiton grubunda anlamlı artış saptanmazken, 60 ve 90 dk'lık pnömoperiton gruplarında anlamlı artış saptandı. Artışların pnömoperiton süresi uzadıkça daha fazla olduğu görüldü. hs-CRP düzeyleri ise hiçbir grupta artmadı.Elde edilen sonuçlar doğrultusunda pnömoperiton ile oluşan karın içi basınç artışı inflamatuar yanıtı çok erken dönemde başlatmaktadır. İlk olarak IL-6 artmaktadır. SAA ve hs-CRP karşılaştırıldığında ise erken dönemde SAA'nın süre bağlı olarak arttığı, hs-CRP'nin ise artmadığı izlenmiştir. Karaciğer dışı kaynaklardan da sentezlendiği gösterilmiş olan SAA'nın karın içi basınç artışına bağlı olarak endotel ve epitel kaynaklı bir artış göstermiş olduğu düşünülmüştür.Karın içi basınç arttıkça ve pnömoperiton süresi uzadıkça inflamatuar yanıtın şiddetinin arttığı görülmektedir. Özellikle erken dönemde bu inflamatuar yanıtı değerlendirmede IL-6`nın önemli bir sitokin olduğu; akut faz proteinlerinden SAA'nın ise hs-CRP'den daha değerli bir parametre olduğu görülmektedir.Mümkün olan en düşük basınçta ve en kısa sürede işlemi tamamlamanın en az hasara neden olacağını ve deneysel hayvan modelinde gösterilmiş olan bu sonuçların insan çalışmalarında da gösterilmesinin gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
It?s well known that pneumoperitoneum provided at certain high pressure has many affects one of which is the inflammatory response. It is caused by surgical trauma and increased intraabdominal pressure. The present study aims to evaluate the early acute phase response related to pneumoperitoneum in the experimental setting.Forty-two female Wistar-Albino rats were randomly divided into 3 control (n=6 per group) and 3 study (n=8 per group) groups. Control groups underwent anesthesia without any other surgical manipulation during 30, 60 and 90 minutes. Study groups underwent pneumoperitoneum at the pressure of 10 mmHg following anesthesia during the same periods. One ml of blood was collected from all rats at the beginning and at the end of the interventions. IL-6, hs-CRP and SAA levels were determined from the serum samples.Depending on the pneumoperitoneum duration, all study groups showed an increase in IL-6 levels compared to control groups. Except the 30 minute pneumoperitoneum group, study groups had an increase in SAA levels compared to control groups. No change of hs-CRP levels was observed in any of the groups.According to our results, increased intraabdominal pressure seems to start the inflammatory response at the early stages. We observed earlier increase in IL-6 and an increase in SAA levels depending on the time while no change was observed in hs-CRP levels. As SAA is also synthesed from extra hepatic sources, epithelial and endothelial cells seem to cause an elevation in SAA levels due to increased intraabdominal pressure.Increased intraabdominal pressure and prolonged time cause an increased inflammatory response, suggesting that IL-6 is an important cytokine and SAA is a valuable acute phase protein. We believe that minimum pressure and minimum duration causes the least injury. Importance of current results remain to be determined with further studies.