Laparoskopik kolesistektomi süresince venöz hemodinamik değişiklikler
- Tez No: 86929
- Danışmanlar: PROF.DR. KÖKSAL ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Laparoskopik girişimler esnasında oluşturulan pnömoperiton, intraabdominal basıncı artırarak, vena cava inferior ve vena iliaca communisler üzerine bası oluşturup, alt ekstremitelerden venöz dönüşü azaltır. Bunun sonucunda oluşan venöz staz, alt ekstremitelerde derin ven trombozu için predispozan bir faktör olabilir. Bu çalışmada, laparoskopik kolesistektomi süresince kullanılan pnömoperitonun femoral ve safen vende yaptığı venöz hemodinamik değişiklikleri tespit etmek amaçlandı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Operasyon sırasında, I.grupta yer alan 35 hastada 14 mmHg, Il.gruptaki 10 hastada 11 mmHg basmcında pnömoperiton oluşturuldu. Bütün hastaların preoperatif, intraoperatif anestezi sonrasında, pnömoperiton oluşturulduktan sonra, pnömoperiton sonlandırildıktan sonra, postoperatif 1.gün ve postoperatif 7.günde femoral ve safen ven çapı, kesit alanı ve en yüksek akım hızı değerleri renkli Doppler ultrasonografı ile ölçüldü. Her iki gruptaki hastalarda yaş, boy, kilo ve operasyon süresi açısından anlamlı fark tespit edilmedi.(p>0.05) I.gruptaki hastaların safen ven kesit alanı ve en yüksek akım hızı ile Il.gruptaki hastaların femoral ven kesit alanı dışında, preoperatif değerler ile anestezi sonrası ölçülen değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY VENOUS HEMODYNAMIC CHANGES DURING LAPAROSCOPIC CHOLECYSTECTOMY Pneumoperitoneum during laparoscopic procedures causes to decrease venous blood return from lower extremities by increasing the intraabdominal pressure and compressing V.cava inferior and V. iliaca communis. By this way venous stasis occurs and this, may be a predisposing factor for deep venous thorombosis at the lower extremities. In this study, it is aimed to determine the pneumoperitoneum effect during laparoscopic cholecystectomy on the venous hemodynamic changes in femoral and saphenous veins. Patients were randomized into two groups.At operation, 14 mmHg pneumoperitoneum was applied to 35 patient in first group and 11 mmHg pneumoperitoneum was applied to 10 patient in second group. Duplex ultrasound was used to measure the diameter, sectional area and peak flow velocity of the femoral and saphenous veins. Measurements were obtained at six different times: preoperative, after completion of intraoperative anesthesia, after creation of pneumoperitoneum, after abdominal deflation, at first and seventh postoperative days. Between two groups, there was no significant difference related to age, height, weight and operation time(p>0.05).