Sıçanlarda pnömoperitonun akut pankreatite etkileri
Effect of pneumoperitoneum on acute pancreatitis in rats
- Tez No: 132544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. MELİH PAKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET AMAÇ Deneysel çalışmamızda erken dönemde pnömoperiton ve laparotominin, akut pankreatit üzerine etkilerini araştırdık. YÖNTEM Spraque-Dawley türü 56 sıçan, 7'şerli 8 gruba ayrılmıştır. 1. ve 2. gruplara hiçbir medikal yada cerrahi girişim uygulanmamıştır. 3. ve 4. gruplarda intraperitoneal L- Arginine verilerek pankreatit oluşturulmuştur. 5. ve 6. gruplarda pankreatit indüksiyonu sonrası 12. saatte 4-6 mmHg. basıncında 1/4 saat süreli CO2 pnömoperiton oluşturulmuş ve desufile edilmiştir. 7. ve 8. gruplarda ise pankreatit indüksiyonunu takiben 12. saatte 1/4 saat süreli sham laparotomi uygulanmıştır. 1-3-5 ve 7. gruplar 18. saatte, 2-4-6 ve 8. gruplar 24. saatte sakrifiye edilmiştir. Gruplardan başlangıç ve sakrifikasyonda kan örnekleri alınmış ve serum amilaz.LDH, SGOT, SGPT, Ca ve C-RP düzeylerine bakılmıştır. Ayrıca alınan pankreas doku örneklerinde ödemjnflamatuvar hücre infiltrasyonu ve asiner nekroz parametrelerini içeren bir histopatolojik skorlama testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AIM This experimental study is aimed to search the effects of pneumoperitoneum and laparotomy on acute pancreatitis. METHOD 56 Spraque-Dawley rats were used in 8 groups, each group had 7 rats. 1. and 2. groups were control groups and no medical and surgical therapy applied to these groups. 3. and 4. groups were applied excessive doses of intraperitoneal injections of L- Arginine. 5. and 6. groups were applied intraperitoneal L-Arginine injections and 14 hours of C02 pneumoperitoneum with 4-6mmHg. pressures at 12th hours than dessufilated. 7. and 8. groups were also applied intraperitoneal L-Arginine injections and at 12th hours sham laparotomies of !4 hours were performed in these groups. 1-3-5 and 7. groups were sacrified at 18th hours, 2-4-6 and 8. groups were sacrified at 24th hours. At the beginning and after sacrification, we got blood samples and after sacrification also got pancreas tissue samples of each rat. In blood samples we measured the amylase, LDH, SGOT, SGPT, Ca and C-RP levels. In tissue samples we performed a histopathological scoring test. RESULTS In our study, pancreatitis+surgery groups (group 4-5-6-7) had meaningfull bad results in parameters of pancreatitis when compered to pancreatitis groups at 18. and 24. hours.