Periton diyalizi ve Evre III-IV kronik böbrek hastalarında renal fonksiyon, inflamasyon ile sol ventrikül hipertrofisi ilişkisi
The relationship between renal function, inflammation and left ventricular hypertrophy in peritoneal dialysis and Stage III-IV chronic kidney disease patients
  1. Tez No: 272750
  2. Yazar: ERKAN DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KALENDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, son dönem böbrek yetmezlikli (SDBY) hastalarda morbidite ve mortalitenin en önde gelen nedenleridir. SDBY hastalarında yapılan çalışmalarda %80'lere varan oranlarda ekokardiyografik anormallikler olduğu, bunların içerisinde ise en sık görülenin sol ventrikül hipertrofisi (LVH) olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı, periton diyalizi ve evre III-IV kronik böbrek hastalarında rezidüel renal fonksiyonların (RRF) derecesi, inflamasyon mevcudiyeti ile LVH gelişimi arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.Çalışmada, 50 sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) ile 41 kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastanın, ekokardiyografi ile sol ventrikül (LV) kitle indeksi (LVMi) ölçülerek, SAPD hastalarında RRF ve diyaliz yeterliliği parametreleri, KBH hastalarında ise kreatinin klirensi ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Tüm hastalarda serum fibrinojen, C-reaktif protein (CRP) ve albumin gibi biyokimyasal belirteçleri de analiz edilerek ayrıca değerlendirilmiştir.SAPD grubunda; 50 hastanın 43 ünde (%86) LVH olduğu saptanmış, 7 hastada LVMi değeri normal bulunmuştur (Grup 1). LVH olan hastalar LVMi değerlerine göre; LVMi değeri dağılımın median değeri olan 168.00 g/m2'nin altında olanlar (Grup 2, n = 21), ve LVMi değeri 168.00 ile 255.50 g/m2 arasında olanlar (Grup 3, n = 22) olmak üzere iki ayrı gruba bölünmüşlerdir. Sol ventrikül kitle indeksi normal olan hastaların (Grup 1) tümünün RRF'unun olduğu, LVH şiddetli olan grupta (Grup 3) ise anürik hastaların sayısının en fazla olduğu görülmüştür (P = 0.015). Gruplar arasında LVMi arttıkça, total haftalık kreatinin klirensinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlemlenmiştir (P = 0.037). Serum fibrinojen seviyesinin 3. grupta en yüksek olduğu (P = 0.013), serum CRP ve albumin düzeylerinin ise gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. KBH hastalarında (n= 41); LVMi değeri normal sınırlarda olan hastalar (n=9), LVH'si olanlarla (n=32), kreatinin klirensi açısından karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmamıştır (P = 0.865). LVH olan hastalarda, olmayanlara kıyasla serum albumin seviyesinin düşük (P=0.028), CRP seviyesinin ise yüksek olduğu (P=0.012) bulunmuştur.Sonuç olarak, çalışmamız kronik böbrek yetmezlikli hastalarda RRF varlığının, inflamasyon derecesinin, sol ventrikül hipertrofisi gelişimi ve şiddetine etki edebileceğini göstermiştir. Rezidüel renal fonksiyonların SAPD ve KBH hastalarında zaman içerisinde azalmasının, LVH gelişiminde tek başına bir faktör olup olmadığını anlamak için ileriye dönük, daha çok hastanın katılacağı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the leading cause of morbidity and mortality in patients with end stage renal disease (ESRD). Previous studies revealed that echocardiographic abnormalities are present in ESRD patients up to 80 percent and the left ventricular hypertrophy (LVH) is the most frequent one among them. The aim of this study is to determine the association between the degree of residual renal function, inflammatory status and presence of LVH in peritoneal dialysis and stage III-IV chronic kidney disease patients.In 50 patients on continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) and 41 patients with chronic kidney disease (CKD), the left ventricular (LV) mass index (LVMi) was determined by using echocardiography, and its association with RRF and parameters of dialysis adequacy in CAPD patients and its association with creatinine clearance in patients with CKD were evaluated. In all patients various biochemical variables including serum fibrinogen, C-reactive protein (CRP) and albumin were analyzed.In patients on CAPD, 43 of 50 (86%) patients have LVH and 7 patients have normal LVMi (Group 1). Patients with LVH were stratified into two groups according to their LVMi value as ones with the median values of the distribution were below 168.00 g/m2 (Group 2, n = 21), and ones with the values of between 168.00 and 255.50 g/m2 (Group 3, n = 22). We found that all patients with normal LVMi had RRF (Group 1), whereas the number of anuric patients were higher in the severe LVH group (Group 3) (P = 0.037). Across the groups of patients with increasing LVMi; there was a statistically significant decline in total weekly creatinine clearance (P = 0.037). Serum fibrinogen level was the highest in the 3rd group (P = 0.013), however mean serum CRP and albumin levels were not significantly different among these groups. In patients with CKD (n= 41), patients with normal LVMi (n = 9) and patients with LVH (n = 32) were not significantly different with respect to creatinine clearance (P = 0.865). However, patients with LVH had lower serum albumin (P=0.028) and higher serum CRP (P=0.012) levels.In conclusion, our study demonstrated that the presence of RRF and the degree of inflammation may effect to the severity of left ventricular hypertrophy in patients with chronic renal failure. Prospective studies with more patients are needed to determine if a decline in RRF with time is independently associated with the development of LVH in patients on CAPD and with CKD.