Laparoskop kullanarak intraoperatif kolonoskopi uygulaması: Isı değişkenlerinin araştırıldığı bir deneysel çalışma
Intraoperative colonoscopy with a laparoscope : An experimental study for research of thermal variables
- Tez No: 272749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BÜYÜKGEBİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İntraoperatif kolonoskopinin obstrüksiyonlu sol kolon tümörleri gibi kalın bağırsak acillerinde kullanımı oldukça sınırlıdır. Kalın bağırsağın sol taraflı neoplazmlarının yaklaşık yarısında sağ tarafta da bir senkron lezyonun bulunabileceği bildirilmiştir. Bu nedenle tam bir kolonoskopi incelemesinin yapılamaması cerrahi stratejilerin yeniden gözden geçirilmesine neden olmaktadır. Bununla beraber acil koşullarda bir fleksibl kolonoskop her zaman kullanıma hazır bulunamayabilir. Güncel cerrahi uygulamalarda laparoskopik cerrahi yaygın bir kullanım alanına sahiptir ve laparoskopik video görüntüleme sistemi tıkanmanın proksimalindeki kolon segmentlerinin görüntülenmesinde kullanılabilir. Bu amaçla çalışmamızda bir tavşan modelinde 175 ve 300 Watt'lık soğuk ışık kaynaklarını 5 ve 10 mm'lik laparoskoplarla kolonoskopi yapmak için kullandık. Avustralya-Yeni Zellanda tavşanlarından 6 grup oluşturularak tam monitörizasyon altında ketamin anestezisi ile kolonoskopi uygulandı. Kolonoskopinin 0, 5, 10, 15 ve 20. dakikalarında lümen içinden dijital ısı ölçümleri alınarak işlem sonrasında kolon duvarından yapılan histopatolojik incelemelerde hasar skorlaması değerleri çalışıldı. Kullanılan ışık kaynakları ?soğuk? olarak adlandırılsa da yüksek oranda ısı üretirler ve bu ısı kolon duvarına zarar verebilirdi. Bununla beraber yapılan histopatolojik incelemeler sitolojik (yapısal) hasarlanmanın olmadığını ortaya koydu. Çalışmamızda 175 Watt düzeyindeki ışık kaynağı kullanımının en düşük ısı ve hasar oranlarını oluşturduğu ancak 300 Watt'lık ışık kaynağının en yüksek oranlara ulaştığı saptandı. Teknik açıdan ise bir laparoskop kullanılarak yapılan videokolonoskopinin görüntü kalitesi çok iyi bulundu. Sonuç olarak kolonun intraoperatif endoskopi ile değerlendirilmesi gereken acil olgularda bir laparoskop kullanarak video endoskopi sistemi ile araştırılmasının fleksibl kolonoskopiye alternatif sorun çözücü bir yöntem olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Intraoperative colonoscopy has been limited to large bowel emergencies, such as left-sided obstructing colon tumors. It has been reported that there is an important right-sided synchronous lesion in nearly half of the patients with left-sided neoplasms of the colon. Therefore, inability to complete colonoscopic examination necessitates reconsideration of the surgical strategies. However, in emergency settings a flexible colonoscope may not be available at the time of surgery. Because laparoscopic surgery has been widely used in current surgical practice, using a laparoscopic system for colonoscopy could be helpful for examination of the obstructed colonic segments. For this purpose we used laparoscopes 5 and 10 mm in diameters accompanied by 175 and 300 watt Xenon cold light sources to performe colonoscopy in a rabbit model. Six groups of Australian-New Zelland rabbits were conducted and the animals were full monitorized under ketamine anesthesia. Colonic intraluminal digital heat measurements were taken at 0, 5, 10, 15 and 20 minutes of colonoscopy and histopathologic examinations by means of injury scroring of the colonic wall were done. Although the laparoscopic light sources were named as ?cold? in fact they are not. However, histopathological examinations did not reveal any cytological (constructional) damages. They produce high amounts of heat so could damage the colonic mucosa. It has been concluded that the level of 175 watt Xenon light source produced the least intraluminal heat in the colon and the damage to the colonic wall whereas 300 watt Xenon was found to be the highest. By means of technical aspects, visional quality of the videocolonoscpy by using a laparoscope was found to be very good. Therefore, in emergency colon surgery requiring intraoperative evaluation of the colon by endoscopy this presented technique of intraoperative video-colonoscopy by using a laparocope can be a problem-solving method as alternative for flexible colonoscopy.