Kronik böbrek hastalığı ve son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda hepsidin düzeyi ölçümü
Hepcidin levels in chronic kidney diseases and end stage renal failure
  1. Tez No: 457588
  2. Yazar: BERNA ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KALENDER GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Hepsidin antimikrobiyal peptid olarak bilinen, karaciğerde sentezlenen demir metabolizmasında görev alan temel hormondur. Kronik böbrek hastalığında düzeyi artmaktadır. Kronik inflamatuar bir durum olan kronik böbrek hastalığı tanılı hastalarda demir parametreleri ile hepsidin düzeyi arasındaki ilişkinin gösterilmesi ve KBH evrelerine göre hepsidin düzeyinin ölçümü amaçlanmıştır. METHOD: Kontrol gruplu çalışmaya kronik böbrek hastalığı ve son dönem böbrek yetmezliği olan parenteral demir tedavisi almayan toplam 103 hasta ve 59 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların serum hepsidin düzeyleri Eliza yöntemi ile çalışıldı. Hastaların yaş, cins, vücut-kitle indeksi (VKİ) gibi demografik verilerinin yanında böbrek hastalıkları, biyokimyasal incelemeleri, tam kan sayımı, demir, total demir bağlama kapasitesi (TDBK), ferritin, high sensitive C-reaktif protein (hsCRP), CRP, sedimentasyon ve hepsidin düzeyleri çalışıldı. BULGULAR: Çalışmaya toplam 103 kronik böbrek hastası (ortalama yaşı 58.63±11.8) ve kontrol grubu olarak da 59 sağlıklı gönüllü (ortalama yaşı 49.0±10.5) alındı. 103 hastanın 16'sı Evre I, 26 Evre II, 27 Evre III, 19 Evre IV, 15 Evre V idi. Evre V'deki hastaların 9'u hemodiyaliz tedavisi, 2 'si periton diyalizi tedavisi almaktaydı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Hepcidin, a recently discovered antimicrobial peptide synthesized in the liver, is central regulator of iron homeostasis. Levels of hepcidin are increased in chronic kidney diseases. In a prospective study was conducted to evaluate the association between hepcidin and iron parameters in patients with chronic kidney disease and hepcidin levels according to chronıc kidney disease stage. METHOD : A total of 103 CKD patients and end- stage renal failure patients and 50 healthy volunteers not treated with parenteral iron were recruited, and serum hepcidin-25 levels were measured by Eliza method. Patients' age, sex, body - mass index (BMI), renal diseases, biochemical examination , complete blood count, iron, total iron binding capacity ( TIBC) , ferritin, high sensitive C-reactive protein (hsCRP ), CRP, sedimentation were evaluated. RESULTS : A total of 103 chronic kidney disease patients ( mean age 58.63 ± 11.8 years ) and 59 healthy volunteers as a control group (mean age 49.0 ± 10.5 years) were recruited. Sixteen of 103 patients with stage I , 26 patients with stage II , 27 patients with stage III, and 19 patients with stage IV , 15 patients with stage V, respectively. Stage V of 9 patients were receiving hemodialysis, 2 patients of them were receiving peritoneal dialysis treatment . The mean hepcidin levels (30.3 ± 24.7 ng/ml) in patients was higher than the control group's hepcidin levels (17.8 ± 8.4 ng/ml ), (p < 0.05). Chronic kidney disease stage also increased with increasing hepcidin levels were detected.