Kardiyak resenkronizasyon tedavisi yapılan sol dal bloklu hastalarda tedavinin sol ventrikül rotasyonel mekanikler üzerine olan etkilerinin speckle tracking görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluating the effects of cardiac resynchronization therapy on left ventricular rotational mechanics in patient with left bundle branch block by speckle tracking imaging
  1. Tez No: 272751
  2. Yazar: AYKUT TANTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AmaçLV torsiyonu yada sol ventrikülün apeksten bazale rotasyonu miyokardiyal kasılma ve yapıyla ilişkilidir. LV torsiyonu yakın geçmişte kardiyak performansın duyarlı bir indikatörü olarak tanımlanmıştır. İki boyutlu speckle tracking görüntülemedeki son gelişmeler LV torsiyon değerlendirilmesine imkan sağlar. Bu çalışmada sol dal bloğu nedeniyle resenkronizasyon tedavisi uygulanan hastalarda pil devredeyken ve devre dışıyken kalbin rotasyonel hareketlerini speckle tracking ekokardiyografi ile değerlendirmeyi ve kontrol grubu ile karşılaştırmayı amaçladık.Hastalar ve YöntemÇalışmaya 2002-2010 yılları arasında iskemik ve non iskemik dilate KMP nedeniyle KRT tedavisi uygulanmış 50 hasta ile kontrol gubu olarak kardiyak yada sistemik hastalığı olmayan 15 sağlıklı gönüllüyü aldık. Kontrol grubuna ve tüm hastalara pil devredeyken, ve pil devreden çıkarıldıktan 10 dakika sonra rutin iki boyutlu, üç boyutlu ekokardiyografik inceleme ve speckle tracking görüntüleme yapıldı. Rotasyon analizi için parasternal kısa eksen görüntüleri bazal ve apikal düzeylerden alındı. Rotasyon kısa eksen görüntülerde LV merkez eksen etrafında pik açısal yer değiştirmenin derecesi olarak ifade edildi. Torsiyon apikal ve bazal rotasyonu arasındaki net fark olarak tanımlandı. Mekanik dissenkroniyi değerlendirmek için gerçek zamanlı üç boyutlu ekokardiyografi kullanılarak sistolik dissenkroni indeksi hesaplandı.BulgularPik bazal rotasyon derecesi, pik apikal rotasyon derecesi, aort kapak kapanması sırasındaki bazal ve apikal rotasyon dereceleri, pik torsiyon derecesi hasta grubunda daha azdı. Üç boyutlu ekokardiyografiyle hasta grubunda SDI daha yüksekti. Pik bazal rotasyon derecesi, pik apikal rotasyon derecesi, aort kapak kapanması sırasındaki bazal ve apikal rotasyon dereceleri, pik torsiyon derecesi pilin devre dışı bırakılmasıyla daha azaldı. Üç boyutlu ekokardiyografiyle pilin devre dışı bırakılmasıyla SDI daha yüksek ölçüldü. Pik SV torsiyonu en iyi LVEF ile korelasyon gösterdi.Sonuçlar1)Sistolik torsiyon kalp yetersizlikli hastalarda azalmıştır.2)STE, kalp yetersizlikli hastalarda SV global ve bölgesel torsiyonunu değerlendirmede potansiyel bir role sahiptir.3)KRT SV rotasyonel mekaniklerini iyileştirebilir.4)SV torsiyonu EF ile belirgin korelasyon gösterirken SDI ile zayıf korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ObjectiveRotation of the left ventricular (LV) apex to the base, or LV torsion, is related to myocardial contractility and structure and has recently been recognized as a sensitive indicator of cardiac performance. The recent development of 2-dimensional (2D) speckle tracking imaging (STI) may provide a powerful means of assessing LV torsion. The purpose of the study is the effects of cardiac resynchronization therapy (CRT) on left ventricular (LV) torsion, particularly in relation to CRT-ON (nominal settings of the CRT device) and CRT-OFF(device programmed into a nonfunctional pacing mode) and to compare patients with controls.Patients and methodsWe enrolled 50 patients who had received a CRT device for at least 3 months and 15 normal controls. Routine 2D Echocardiography, 2D STI and RT3DE was performed in 50 patients under different CRT settings as well as in 15 normal controls. Echocardiographic data were simultaneously collected with nominal settings of the CRT device (?CRT-ON?). Next, the CRT device was programmed into a nonfunctional pacing mode (VVI, backup 40 beats/min) for 10 min, after which collection of echocardiographic data were repeated (?CRTOFF?) Left ventricular global and regional rotations were obtained at basal and apical short-axis levels. Apical and basal rotations were measured as the average angular displacement about the LV central axis. LV torsion was defined as apical rotation relative to the base. The LV volume was recorded throughout the full cardiac cycle using RT3DE, after which LV mechanical dyssynchrony was determined. The extent of LV mechanical dyssynchrony was characterized using the systolic dyssynchrony index (SDI).ResultsPeak apical and basal rotation, peak LV torsion, apical and basal rotation at aortic valve closure (AVC) were significantly lower in patients than controls. The SDI was significantly higher in patients compared with controls. A significant worsening of rotatioanal mechanics (Peak apical and basal rotation, peak LV torsion, apical and basal rotation at aortic valve closure) was observed immediately when CRT was programmed OFF. Also the SDI exhibited an immediate significant increase when CRT was programmed OFF. Peak LV torsion correlated positively with LVEFConclusions1)Systolic torsion was decreased in heart failure.2)STI has a potential to quantify left ventricular global and segmental torsion in patients with heart failure.3)Resynchronization therapy can improve the LV rotatioanal mechanics4)Mechanical dyssynchrony measured by RT3DE shows a weak correlation with LV rotatioanal mechanics