İnmeli hastalarda ayna tedavisinin alt ekstremite motor fonksiyonuna ve ambulasyona etkisi
The effect of mirror therapy on lower extremity motor function and ambulation in poststroke patients
  1. Tez No: 272767
  2. Yazar: HATİCE İKİZLER MAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÖZDOLAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnme, uzun dönem yetersizliklerin başlıca sebeplerinden birisidir. İnme sonrası en sık kaybedilen aktivite ambulasyondur. İnme rehabilitasyonunun başlıca hedeflerinden birisi, ambulasyonun sağlanmasıdır. Tedavi ile indüklenen kortikal reorganizasyondan yola çıkarak tasarlanmış olan ayna tedavisi, inmeli hastalarda iyileşmeyi, alt ekstremite motor fonksiyonunu ve ambulasyon düzeyini artırabilmektedir.Bu çalışmada, 30.06.2009-30.05.2010 tarihleri arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinde rehabilite edilmek üzere belirlenen 42 inme hastası yatırılarak takip edildi. 21 çalışma grubu hastasına 4 hafta boyunca, günde 60-120 dakika süre ile haftada 5 kez geleneksel rehabilitasyon programı, ek olarak günde 30 dakika süre ile ayna tedavisi eğitimi verildi. 21 kontrol grubu hastasına 4 hafta boyunca toplam 60-120 dakika süre ile haftada 5 kez geleneksel rehabilitasyon programı uygulandı. Hastalar rehabilitasyon programının başında (tedavi öncesi), 4 hafta sonra (tedavi sonrası) ve 12 hafta sonra (takip) değerlendirildi.Alt ekstremite motor iyileşmesi Brunnstrom yöntemi ile değerlendirildi. Spastisite değerlendirimi için Modifiye Ashworth Skalası (MAS), yürüme hızı değerlendirimi için 6 dakika yürüme testi, ambulasyon düzeyini belirlemek için Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflandırması (FAS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the leading cause of long term disability. The most frequently lost activity in poststroke patients, is ambulation. One of the main goal of stroke rehabilitation is to regain ambulation. Mirror therapy, which is designed by therapy induced cortical reorganization, could improve recovery, lower extremity motor function, level of ambulation in poststroke patients.In this study, 42 poststroke patients who were determined to be rehabilitated in Zonguldak Karaelmas University Physical Medicine and Rehabilitation Clinics, were followed up between 30.06.2009-30.05.2010. The study group of 21 patients received conventional rehabilitation programme, 60-120 minutes per day, 5 days a week, for four weeks. This group also received mirror therapy for 30 minutes a day. The control group of 21 patients only received conventional rehabilitation programme, 60-120 minutes per day, 5 days a week, for four weeks. Subjects were evaluated before treatment, at 4 weeks (posttreatment) and 12 weeks (follow up).Lower extremity motor recovery was assessed by using Brunnstrom recovery stage. Modified Ashworth Scale (MAS) was used for the assessment of spasticity. Walking speed was measured by using 6 minutes walking test. Level of ambulation was rated by using Functional Ambulation Category (FAC).