Böbrek taşlı hastaların biyokimyasal analizlerine göre non kontrast bilgisayarlı tomografide hounsfield ünitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hounsfield units on non-enhanced computarise tomography according to the biochemical analyses of patient with nefrolithiases
- Tez No: 272768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY VOYVODA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç:Üriner sistem taşları kalsiyum, ürik asit, struvit ve sistin tiplerinden oluşur. Taşların kimyasal bileşiminin önceden bilinmesi, taşın kırılganlığının saptanması ve hastaya uygulanacak tedavinin ve profilaktik yaklaşımın belirlenmesinde anahtar faktördür. Bu çalışma ile Hounsfield Unite (HU) değerlerine göre taş tipinin öngörülmesi amaçlanmaktadır.Gereç ve yöntem:2005- 2010 yılları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinin Üroloji Ana Bilim Dalı'nda üriner sistem taş operasyonu geçiren ve çıkarılan taşlara biyokimyasal analiz yapılan 50 olgunun bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. İntravenöz kontrast madde verilerek BT çekilen olgular çalışma dışında bırakıldı.Taşların lokalizasyonları, boyutu ve çok sayıda taşı olan olgularda çıkarılan taşın hangisi olduğu belirlendi. Belirlenen taşların HU değerleri iki ayrı gözlemci tarafından standart büyütme ve alan belirlenerek ölçüldü. İki ölçümcü arasındaki farklılığın değerlendirilmesi iki eş arasındaki farkın önemlilik testi ile yapıldı. Normal dağılım gösteren sayısal değişkenler bakımından 3 taş cinsinin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:Urinary system Stones are composed of calcium, struvite and cystine type of Stones. Knowing the chemical composition of Stones initially is the key factor in determination of fragility of Stone and treatment strategy and prophylactic approach. In this study we aimed the determi nation of the predictibility of Stone type using the Hounsfield Unit values.Material and Method:CT images of 50 patients operated in the urology department of Karaelmas investigation and research hospital between years of 2005 and 2010 for urinary calculus which are biohemically analyzed after extraction are retrospoectively evaluated. Patients given intraveneous contrast media are excluded.Localization,size of calculi and extracted calculus in the cases of multiple calculi are determined. HU dansities of determined calculi are measured by 2 different observer with standart magnification and area. Paired t.test is done to evaluate interobserver differences. Univariance analysis is used for comparison of normally distributed numerical variables for 3 type of calculi.