Hepatosellüler kanserde karaciğer nakli ve karaciğer rezeksiyon tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of liver transplantation and liver resection in hepatocelluler carsinoma treatments
- Tez No: 272779
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ASTARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Hepatosellüler karsinom (HSK), dünya genelinde en sık görülenbe?inci tümördür ve yılda 500.000 den fazla ölüme yol açar (1, 2). Viral hepatitlerebağlı kronik karaciğer hastalığı zemininde geli?en HSK da tedavi gerektiren sadecetümörün kendisini değil, aynı zamanda altta yatan karaciğer hastalığıdır.Hepatosellüler kanser tedavisinde kür sağlayıcı tek yöntem karaciğer nakli (KN)veya karaciğer rezksiyonu (KR)'dur. Cerrahi rezeksiyon, küratif bir yöntem olmasınarağmen sirozun varlığı veya tümörün sayısal çokluğu rezeksiyona engel olmaktadır.Karaciğer nakli, hem altta yatan kronik karaciğer hastalığının tedavisinde hem deHSK tedavisinde kür sağlayıcı bir tedavidir. Bu çalı?mada kliniğimizdegerçekle?tirilen sirotik HSK'li hastalarda KN ve KR'nun kar?ıla?tırılmasıamaçlanmı?tır.Yöntem ve Gereç: Ocak 1998 ? Ocak 2010 tarihleri arasında Dokuz EylülÜniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı HepatopankreatobiliyerCerrahi Birimi'nde hepatosellüler kanser nedeniyle KN uygulanan 57 ve KRuygulanan 36 hasta retrospektif olarak; erken dönem komplikasyon ve sağkalımaçısından değerlendirildi.Bulgular: Olguların ortalama takip süresi 34 aydı ve iki grubunda takip süreoranları yakla?ık aynıydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hepatocelluler carconima (HCC) is the fifth most common tumorall over the world and is responsible for over 500.000 deaths (1,2). HCC evolving outof chronic liver disease due to viral hepatitis requires treatment not only for thetumor itself, also undelying liver disease has to be treated. The only curativetreatments of HCC are liver transplantation (LT) and liver resection (LR). Althoughsurgical resection is a curative method, presence of cirhosis or multiplicity of tumormay preclude resection. Liver transplantation is a curative method that is effecvitvefor both the underlying liver disease and HCC. In this study we aim to compareresults of LT and LR performed for cirhotic patients in our clinic.Material and Method: Early complications and survivals of 57 patients wentunder LT and 36 patient went under LR for HCC in Dokuz Eylul UniversityMedicine Faculty General Surgery Department Hepatopancreatobiliary Surgery Unitbetween January 1998 and January 2010 were evaluated retrospectively.Results: Mean follow up was 34 months and follow up times were similarbetween 2 groups.