İdame tedavisinde tam kontrol sağlanan astımlı olgularda hidrofloroalkan beklametazone/formoterol tedavisinin küçük hava yolu hastalığı üzerine etkisinin araştırılması(Gözlemsel ilaç çalışması)
Does middle dose ICS HFA-MDI mixed combination cause any effect on clinical, functional and inflammatory indices among controlled asthma patients using equivalent dose DPI preparations ( Three weeks observational study)
  1. Tez No: 272781
  2. Yazar: SERPİL BULAÇ KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HİKMET ÇIMRIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Astım tedavisinde hedef tam kontrolün sağlanmasıdır. Ancak tam kontrol, hava yoluinflamasyonunun tam kontrolü anlamına gelmeyebilir. İnflamasyonun baskılanmasıremodelling gelişimini etkileyerek prognozu değiştirebilir. Çalışmamızın amacı Budesonide/Formoterol 320/9 ?g KTİ (Grup 1), Flutikazone /Salmeterol 500/50 ?g KTİ (Grup 2)kullanan, GINA 2006' ya göre tam kontrol altındaki astımlı olgularda, periferik birikim oranıdaha yüksek olduğu gösterilen HFA Beclametozone/formoterol 100/6 ?g ÖDİ (Grup3)kullanımının klinik, fonksiyonel, inflamatuar belirteçlere ek bir etkisinin olup olmadığınıdeğerlendirmektir.Çalışmamıza yaş ortalaması 42,6 ± 12,3 olan, 15 erkek, 80 kadın toplam 95 hasta dâhil edildi.Ortalama astımlı olma süresi 10,7±8,5 yıldı. Grup 1 ve 2 , Grup 3 oluşturuldu ve tüm olgularüç hafta izlendi. Üç grup arasında klinik ve fonksiyonel farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of asthma treatment is to ensure the full control. However, full control may not meanfull control on airway inflammation. Inhibition of the inflammation may change the prognosisby effecting the development of remodeling. The aim of our study is to evaluate whether theuse of HFA Beclametazone/Formoterol 100/6 ?g MDI (Group3) has an additional effect onclinical, functional and inflammatory markers in asthmatic cases under full control accordingto GINA using Budesonide /Formoterol 320/9 ?g DPI (Group 1), Fluticazone /Salmeterol500/50 ?g DPI (Group 2).15 men, 80 women 95 patients in total with mean age 42,6 ± 12,3 were included in our study.The mean period of being an asthma patient was 10,7±8,5 years. Group 3 was constitutedaccidentally from Group 1 and 2 cases. All cases were followed for three weeks. No clinicalor functional difference was determined among the three groups (p>0,05).