N-asetilsisteinin rat intraabdominal sepsis modelinde böbrek apoptozisi üzerine olan etkilerinin araştırılması
The study on the effect of N-acetylcysteine on kidney apoptosis in a rat intraabdominal sepsis model
  1. Tez No: 272819
  2. Yazar: HATİCE FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada, rat intraabdominal sepsis modelinde N-Asetilsisteinin (NAS)'in renal apoptozis üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır.Yöntem: Deney Hayvanları Etik Kurulundan izin alındıktan sonra ağırlıkları 200-250 gr olan 21 adet Wistar tipi erişkin erkek rat randomize olarak üç gruba ayrıldı: sham, sepsis ve NAS grubu. Sham grubuna sadece laparotomi, sepsis ve NAS grubuna çekal ligasyon perforasyon (ÇLP) cerrahisi uygulandı. Sham ve sepsis grubuna 1 mL salin, NAS grubuna ise 150 mg/kg/gün NAS günde bir defa 3 gün intraperitoneal(IP) olarak uygulandı. Son dozdan 6 saat sonra deneklere anestezi altında orta hattan laparotomi uygulandı, her iki böbrek biyokimyasal ve histopatolojik örnekleme için çıkartıldı. Dokular malondialdehid (MDA) düzeyi, renal korpüskül ve proksimal tubulusdaki yapısal değişiklikler, mononükleer hücre infiltrasyonu, eritrosit ekstravazasyonu ve sistein aspartat-spesifik proteinaz immünreaktivitesi (kaspaz-3) bakımından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to examine the effect of NAC (N-acetylcysteine) on kidney apoptosis using a rat intraabdominal sepsis modelMethods: Following the necessary approvals were obtained from the Laboratory Animals Ethics Committee, 21 adult male Wistar rats weighing between 200 and 250 grs were randomised into three study groups: sham, sepsis, and NAC groups. In sham group, only laparotomy was performed, whereas in both sepsis and NAC groups cecal ligation and perforation were done. Sham and sepsis groups were given once daily 1 mL saline for three times. In NAC group 150 mg/kg/day NAC was given intraperitoneally for three days. Six hours after the last dose, midline laparotomy was performed to all rats, and both kidneys were removed for biochemical and histopathological sampling. Findings from these tissues were compared based on MDA levels, structural changes in renal corpus and proximal tubules, mononuclear cell infiltration, erythrocyte extravasation and cysteinyl aspartate-specific proteinases (caspases)-3 immunoreactivity.