Abdominal girişim sonrası n-asetilsistein'in intraperitoneal uygulamasının adezyon oluşumu üzerine etkisinin araştırılması
Effect of the use of intraperitoneal n-acetylcysteine on postoperative adhesions after abdominal intervention
- Tez No: 383120
- Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN HİÇSÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Postoperatif intraabdominal adezyonların azaltılmasına yönelik olarak yaptığımız çalışmada, sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan intraabdominal adezyonları önlemek için N-asetilsistein'in (NAS) ampul formunun intraperitoneal olarak verilmesinin etkisini araştırdık. Bu çalışmada yaşları 5-7 ay arasında değişen, 160-300 gr ağırlığında 20 adet dişi Wistar Albino sıçan kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan sıçanlar 2 gruba ayrılmışlardır; Grup 1 adezyon oluşum modeli sonrası intraperitoneal serum fizyolojik (SF) verilen grup (n=10); Grup 2 adezyon oluşum modeli sonrası intraperitoneal NAS verilen gruptur (n=10). Deneysel yapışıklık modeli oluşturulmasının ardından Grup 1'de karın içine 2 cc SF verildi, Grup 2'de ise 150 mg/kg NAS (SF ile sulandırılarak 2 cc'ye tamamlandı) verildi. Postoperatif dönemde oral yoldan normal beslenme başlandı. Postoperatif 10. gün sakrifiye edilan ratlar, yapışıklık gelişimi açısından makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi. İntraperitoneal yapışıklıklar makroskopik olarak Evans modeline uygun olarak kör değerlendirildi. Grup 1'de kendi kendine ayrılan adezyon 3 sıçanda, çekme ile ayrılan adezyon 4 sıçanda, ayırmak için disseksiyon gereken adezyon ise 3 sıçanda mevcuttu. Grup 2'de adezyon olmayan 6 sıçan, kendi kendine ayrılan adezyonu olan 4 sıçan mevcuttu, çekme ile ayrılan veya ayırmak için disseksiyon gereken adezyonu olan sıçan ise bulunmamaktaydı. Histopatolojik incelemede Grup 1'de üç sıçanda hafif fibrozis, 6 sıçanda orta derecede fibrozis, 1 sıçanda yoğun fibrozis mevcuttu. Bu grupta 6 sıçanda hafif, 2 sıçanda orta derecede, 2 sıçanda ise yoğun inflamatuar hücre reaksiyonu saptandı. Grup 2'de 4 sıçanda inflamatuar hücre reaksiyonu ve interstisyel fibrozis bulunmazken, 6 sıçanda hafif inflamatuar hücre reaksiyonu ve fibrozis mevcuttu. Bu gruptaki sıçanların hiçbirinde orta veya yoğun inflamatuar hücre reaksiyonu ya da interstisyel fibrozis yoktu.
Özet (Çeviri)
Postoperative intraabdominal adhesions are important health problems. In this study we researched the effect of N-acetylcysteine (NAC) local administration on postoperative intraabdominal adhesion formation in the rat models. We used 20 female Wistar Albino rats which were 5-7 months old and 160-300 gr. Rats were divided into 2 equal groups; Group 1 was administered 2 cc saline solution after caecal abrasion, Group 2 was administered 150 mg/kg NAC (completed to 2 cc with saline solution). Rats were fed orally after the surgery. Rats were sacrificed on postoperative tenth day and were examined macroscopically and microscopically for the adhesion formation. Intraperitoneal adhesion formation was scored blinded with Evans model. In Group 1 there were no rats without adhesion, 3 rats had adhesions can be separated simply, 4 rats had adhesions can beseparated by traction and 3 rats had adhesions needed dissection. In Group 2, 6 rats had no adhesions, 4 rats had adhesions can be separated simply there were no rats with adhesions needed traction or dissection. In histopathologic examination, all of the Group 1 rats had interstitial fibrosis and inflammatory cell reaction. Three rats had minimal, 6 rats had moderate and 1 rat had dense fibrosis. In this group, 6 rats had mild, 2 rats had moderate and 2 rats had severe inflammatory cell reaction. In Group 2, 4 rats had no interstitial fibrosis or inflammatory cell reaction. Six rats had mild inflammatory cell reaction and interstitial fibrosis. None of the rats of Group 2 had severe inflammatory cell reaction or dense interstitial fibrosis.