Ex-vivo karotis anjioplasti stentleme sonrası multislice BT ve videoendoskopik görüntüleme bulguları: Plak karakteristikleri ve plak protrüzyonu arasındaki ilişki
Multislice CT and videoendoscopic imaging findings after ex-vivo carotid angioplasty stenting:Relation between plaque characteristics and plaque protrusion
  1. Tez No: 272842
  2. Yazar: SERKAN GÜNEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Deneysel ortamda (ex-vivo) karotis plağı parçalarının balon ve stent sonrası stent aralıklarından lümene protrüde olup olmayacağı, protrüzyon miktarı ile plak karakterizasyonu arasındaki olası ilişkiler ve akut/subakut stent oklüzyonunda bu protrüzyonun olası mekanik katkısı bilgisayarlı tomografi ve video-endoskopi kullanılarak araştırılacak ve literatürde bu konuda yapılmış diğer çalışmalarla uyumuna bakılacaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: 2010 yılında, endarterektomi ile parçalanmadan çıkartılmış 15 karotis plağı çalışmaya dahil edildi. KAS modelinde damar yerine 8 mm çaplı PTFE vasküler greft, stent olarak 7 mm çaplı karotis Wallstent (Boston Scientific) ve poststent anjioplasti için 5x20 mm balon kullanıldı. Plak anatomisine uygun olarak greft içine yerleştirildikten sonra stent implantasyonu ve anjioplasti işlemi yapıldı. Ardından model çokkesitli BT ile tarandı, fiberoptik endoskop yardımıyla da lümen içinden görüntülendi. BT'de kalsifikasyon varlığı ve stent çapı, video-endoskopik görüntülerde plak materyalinin lümene protrüzyon sayısı ve protrüzyon yükü belirlendi. İstatistiksel hesaplamada Fisher Exact testi, Mann-Whitney U testi ve tekli/çoklu korelasyon analizleri kullanıldı.BULGULAR: Toplam 12 erkek ve 3 kadın hastadan elde edilen plakların 8 tanesi asemptomatik 7 tanesi semptomatikti. Lümene protrüzyon gösteren plak materyali ortalaması 12.13 bulundu. Bu değer semptomatik plaklarda 15.0, asemptomatiklerde 9.62 olmasına karşın istatistiksel anlamı sağlamadı. İstatistiksel anlam şunlarda ortaya çıktı: Semptomatik plaklar daha hafifti, kalsifikasyon daha ağır ve asemptomatik plaklarda vardı, asemptomatik plaklar stenti daha fazla deforme ediyordu. Dansite ile protrüzyon sayısı arasında pozitif korelasyon vardı.SONUÇ: Ex-vivo KAS sonrası tüm plaklar stent boşluklarından lümene protrüzyon göstermektedir ancak bu protrüzyon semptomatik plaklarda daha fazladır. Asemptomatik plaklar stenti daha fazla deforme etmektedir. Semptomatik plakların daha hafif, daha az kalsifik olduğu bulundu. Sonuçlarımız literatürdeki benzer çalışmaların sonuçlarıyla uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this experimental study is to search after carotid artery stenting whether carotid plaques protrusions into the lumen occur or not, to search possible correlations between plaque characteristics and protrusion amount, to search possible mechanic addition of these protrusions in acut/subacut stent oclusion using computered tomography and video-endoscopic imaging and to consider the compliance with previous related studies in the literature.MATERIALS AND METHODS: Our study takes place in 2010 and consists of 15 carotid plaques which are removed as intact after carotid endarterectomy. In our carotid angioplasty model, 8 mm PTFE vascular greft is used instead of vessel, as stent 7 mm carotid Wallstent (Boston Scientific) and for poststent angioplasty 5x20 mm balloon is used. After putting the plaque into the greft as similar to its anatomy, stent implantation and angioplasty is performed. After that, the model is examined with multidedector CT, to the inner surface of the lumen of this greft is viewed via fiberoptic endoscope. On CT, the presence of calsification and the diameter of stent lumen are evaluated and measured. On video-endoscopic images protrusion number and amount of the plaque material into the lumen is found. On statistical calculation, Fisher Exact test, Mann-Whitney U test and single/multipl correlation analysis are used.RESULTS: Plaques are collected from 12 male, 3 female patients. 8 of the plaques are asymptomatic, the rest 7 are symptomatic plaques. The mean of plaque materials which show protrusion into the lumen was 12.13. Although that was in symptomatic plaques 15.0, in asymptomatics 9.62, there is no significant difference. Significant differences are so: Symptomatic plaques are lighter than asymptomatic ones, consist of less calsification and asymptomatic ones deform the stents much more. There is positive correlation between plaque dansity and protrusion amount.CONCLUSION: According to this study; after ex-vivo carotid artery stenting, all plaques show protrusion into the lumen from stent pors but these protrusions are more in symptomatics. Asymptomatic plaques deform stent much more. It is found that symptomatic plaques are lighter and less calsific than asymptomatic ones. Our results are almost correlated with the results of the previous studies in literature.