2004-2010 yılları arasında çocuk enfeksiyon hastalıkları kliniğinde izlenen Brucella tanılı çocuk hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi ve yakın temaslı aile bireylerinin Brucella enfeksiyonu gelişimi açısından incelenmesi
Retrospective evalution of pediatric Brucella patients followed at pediatric infection disease clinic between years 2004-2010 and screening the households members of acute patients for occuring Brucella infection
- Tez No: 272847
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları servis ve/veya polikliniğinde izlenen Brusellozis tanısı almış çocuk hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ve uygulanan tedavinin etkinliği ile yakın temaslı aile bireylerinin brusella enfeksiyonu gelişimi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntemler: Ocak 2004-Eylül 2010 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları servis ve/veya polikliniğinde izlenen Brusellozis tanısı almış 65 çocuk hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya alınan 65 hasta ile bu hastalardan yeni tanı alan 24'ünün yakın aile bireylerinin demografik ve klinik özellikleri kayıt edildi. Tüm hasta ve yakın aile bireylerinin serum tüp aglütinasyon testi Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Merkez Laboratuvarında çalışıldı. İstatistiksel değerlendirme Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı'nda yapıldı.Bulgular: Araştırmaya alınan 65 hastanın 38'i (% 58,5) erkek, 27'si (% 41,5) kız idi. Hastaların yaşları 9-198 ay arasında değişmekte ve yaş ortalaması 103,78±52,97 aydı. Brusella tanısına kadar geçen süre 3 gün ile 150 gün arasında değişmekteydi ve ortalama tanı süresi 21 gündü. . En sık belirti 53 (% 81,5) hastada görülen ateş idi. En sık rastlanan fizik muayene bulgusu 13 (% 20) hastada saptanan hepatosplenomegaliydi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to analyse demographic and clinic properties, laboratory findings and efficiency of medical therapy of pediatric patients with Brucellosis followed at Çukurova University Faculty of Medicine, Pediatric Infection Diseases out patient and in patient clinic, and screening the households members of acute patients for occuring Brucella Infection.Materials and methods: Records of 65 pediatric patients with brucellosis followed at Çukurova University Faculty of Medicine, Pediatric Infection Diseases out patient and in patient clinic between January 2004-September 2010 were analysed retrospectively. Out of 65 patients of which 24 new diagnosed household members? demographic and clinic properties were recorded. Serum tube aglutination test of all patients and household members were analysed at Çukurova University Faculty of Medicine Central Laboratory. The statistical analysis were made at Çukurova University, Faculty of Medicine, Department of Biostatistic.Results: 38 of 65 patients (58.5%) were male and 27 of 65 patients (41.5%) were female. Patients? age range was 9-198 months and mean age was 103,78±52,97 months. Elapsed time until brucella diagnosis was range between 3 ? 150 days and mean diagnosis duration was 21 days. The most common symptom was fever that observed in 53 (81.5%) patients. The most common physical examination finding was hepatosplenomegaly that observed in 13 (20%) patients.