Acil servise erken dönemde (ilk 72 saat) tekrar başvuran hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of patient who revisited to emergency department in early period (72 hours)
  1. Tez No: 272848
  2. Yazar: ABDULLAH CÜNEYT HOCAGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET BİLDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve amaç: Erken dönemde tekrar başvuru (EDTB), bir hastanın acil servisten (AS) taburcu edildikten sonraki 72 saat içinde tekrar acil servise başvurması olarak tanımlanmıştır. Hastanelerin iş yükünü ve sağlık harcamalarını artıran EDTB'ların nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, EDTB yapan hastaların demografik, sosyolojik ve klinik özelliklerini saptamak, EDTB'lerin tıbbı, kurumsal veya bireysel risk faktörlerini belirlemektir.Gereç ve yöntem: Bu çalışma; retrospektif, tanımlayıcı kayıt tarama ve telefonla yapılan 11 sorudan oluşan anketi içeren, iki basamaklı bir çalışmadır. 01.06.2009-31.05.2010 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin AS'ne EDTB yapan 17 yaş üzeri hastalar hastane fatura birimince saptandı. Hastane bilgi sisteminde (Avicenna®) bulunan kayıtları ve hasta dosyaları incelendi. Komorbidite, başvuru şikayetleri, başvuru ve taburculuk zamanları, önceki başvurudaki işlemleri, tanılar, vital bulguları, konsültasyonları, AS'de kalış süreleri, hastaneye yatışı kaydedildi. Hastalara telefonla ulaşılarak 5 soru demografik bilgileri (eğitim düzeyi, medeni hali, sosyal güvence) ve 6 soru EDTB nedenlerine yönelik (reçete verilmesi, kullanması, önerilerde bulunulması, şikayetleri) içeren anket yapıldı. EDTB ile önceki başvurusundaki şikayetleri aynı, farklı ve ilişkili olarak sınıflandırıldı. Verilerin istatistiksel analizinde, Ki Kare ve Fisher Exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Re-Visit to Emergency Departments in Early Period is defined as the re-visit of the patients who discharged from ED, with the same basic complaints within 72 hours. The reasons such as the increasing of hospital workloads and more health care spendings caused by Early Re-Visit to Emergency Department (ERED) could not be fully understood.The purpose of this study, is to determine the demographic, sociological, and clinical features of the patients who had experienced the ERED, and determine the ERED patients?s medical, institutional or individual risk factors.Materials and methods: This study is a two-stage study which is including, retrospective, descriptive records of screening and a telephone survey which contains of 11 questions. Patients who are older than 17 years old and who admitted Gazi University Faculty of Medicine adult ED between the dates of 01.06.2009-31.05.2010, has been determined by the billing unit. Their records and files which were in hospital?s information system (Avicenna®) were scanned and examined. Their comorbidity, complaints, admission and discharge times, their old admission procedures, diagnoses, vital signs, consultations, ED length of stay, hospital admissions were recorded. Reaching the patients by phone, a 5 question survey which is accessing demographic information (education level, marital status, social security) and a 6 questions survey for reasons of ERED (given a prescription, use, advising, complaints) has been conducted to the patients. Their first admission and ERED complaints were classified as same, different, and related. Chi-Square ve Fisher Exact tests were used for statiscal analysis of obtained data.