Bağırsağın benign-malign hastalıklarının ayrımında dijital floroskopi, ultrasonografi ve renkli doppler sonografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of digital fluoroscopy, ultrasonography and color doopler sonography findings for determining benign versusu malign disease of bowel
- Tez No: 272886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN TEMİZÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Haziran 2009-Şubat 2010 tarihleri arasında Radyoloji Anabilim Dalı'na diğer kliniklerdenrefere edilen 14`ü kadın, 18'i erkek toplam 32 olgunun elde edilen dijital floroskopik,ultrasonografik ve renkli doppler sonografik bulguları yapılan prospektif çalışma neticesindedeğerlendirildi. Gastrointestinal sistem şikayetleri mevcut olan olgulara yapılan tetkikler,işlem sonrasında hastaların endoskopik ya da cerrahi patoloji sonuçlarıyla karşılaştırıldı.Benign bağırsak hastalığı tespit edilen hasta popülâsyonun yaş ortalaması malign olanlaragöre daha az iken cinsiyetlere göre hastalıklar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Benignya da malign bağırsak hastalığı tanısı alan olguların dijital floroskopik görüntüleriincelendiğinde 9 Crohn hastasının 6'sında (%66), 5 ülseratif kolit vakasının tümünde (%100)ve 18 malignite hastasının 15'inde (%83,3) floroskopik bulgular saptandı. Tutulan segmentuzunlukları benign patolojilerde malign gruba göre daha uzun olarak tespit edildi. Bağırsakduvar kalınlık artışı ise malign hasta grubunda benign patolojilere göre daha fazlaydı.Aynı hasta grubun yapılan ultrasonografik incelemesinde ise hastalıktan etkilenenbağırsak segmentinin morfolojik özellikleri asimetrik ya da diffüz uniform olarak ortayakonuldu.Renkli doppler sonografik analiz neticesinde kadın popülasyonun süperior mezenterikarterden elde edilen pulsatilite indeksi değerleri klinik yönden anlamlı olmamakla beraberistatiksel olarak daha fazla tespit edildi. Bunla beraber benign bağırsak patolojilerindehastalıktan etkilenen segment duvarından ölçülen spektral verilere göre, malignpatolojilerdeki rezistif indeks değerleri benign hastalıklara göre istatiksel yönden anlamlı 54 olarak fazlaydı. Geçiş değeri olarak rezistif indeks değeri %81,3 duyarlılık, %61,5 özgüllükdeğeriyle 0,63 olarak belirlendi.Bu çalışmamızda klinik olarak benign ya da malign proçeslerde ilk tercih edilen tetkikolarak floroskopik incelemelerde kullanılan radyasyonun ileri dönemdeki komplikasyonlarıgöz önüne alındığında, ultrasonografik incelemenin hastalıkların tanı aşamasında floroskopiyegöre ilk basamakta seçilmesi faydalı olmakla birlikte yeterli değildir. Bununla beraber renklidoppler ultrasonografi verilerinden elde edilen sonuçlar henüz dar bir popülasyonda ortayakonulduğundan, bu veriler tartışmalı olarak yorumlanabilmekte ama ileride yapılacak genişserilerde tekrar irdelenmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between June 2009-February 2010 in our deparment to other clinics, was referred to 14female, 18 males in total 32 patients obtained a digital fluoroscopy, ultrasound and colordoppler sonographic findings of the prospective study results were assessed. Patients withgastrointestinal complaints made avaliable investigations compared with patients endoscopicor surgical pathology results after operations. Detected in patients with benign bowel disease population, the mean age was less thanthose with malignant disease according to gender did not differ significantly between. Benignor malignant bowel disease patients with a diagnosis of digital fluoroscopic images wereexamined; Crohn's patients, 6 of 9 (66%), five cases of ulcerative colitis in all (100%) and 15of 18 malignant patients' cases (83,3%) has fluoroskopic findings. İn affected segments withbenign pathology in length were found to be longer than the malignant group. İncreasedbowel wall thickness in patients with malignant pathology than in benign pathology. In the ultrasonographic examination of the same group of patients, affected bowelsegment morphology was exposed as a asymmetric or extent uniform.Color doppler sonographic analysis as a result, pulsatilite index values of femalepopulations superior mesenteric artery obtained, although not clinically significant were found 56 to be statistically more. Gloat with in benign pathologies, according to the measured spectraldata from affected bowel wall segment, resistive index values in malignant disease comparedwith benign disease direction was statistically significantly more. resistive index values of thetransition as 81,3% sensitivity, 61,5% with specificity values were determined as 0.63.In our study, clinically benign or malignant process in fluoroscopic examination as thefirst choice tests used in the forward-term complications of radiation is taken intoconsideration, fluoroscopic diagnosis of diseases by ultrasound during the first steps to beselected to be beneficial is not sufficient. Nevertheless, the results of color dopplersonography data not yet been put forward in a narrow population, these data are interpreted ascontroversial and larger series will be repeated in the future should be analyzed as an issue isencountered.