Edirne ili merkezinde 20 yaş üstü popülasyonda üriner inkontinans prevalansı ve üriner inkontinansı etkileyen faktörler
Prevalence of urinary incontinence and risk factors in adult population aged over 20 years in edirne city
- Tez No: 272887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çoğu kez tedavi edilebilir olmasına rağmen, hastaların doğal bir süreç olarak kabul ettikleri idrar kaçırma yakınmalarını hekime bildirmekte çekinceli davranmaları, hekimlerin anamnez sırasında idrar kaçırma ile ilgili sorgulamayı ihmal etmeleri ya da yüzeysel şekilde yapmaları ve konu hakkında toplumsal bilinçlenmenin henüz tam olarak yerleşmemiş olması nedeniyle, sorunun çözümünde yeterli başarı hala sağlanamamış görünmektedir. Bu nedenle idrar kaçırma nedeniyle tıbbi yardım arama sıklığını arttırma stratejileri de geliştirilmelidir.İdrar kaçırmanın belki de en önemli olarak değerlendirebileceğimiz sonuçları, psikolojik ve sosyal komplikasyonlarıdır.Bu araştırma, Edirne şehir merkezindeki 20 yaş üzerindeki popülasyonda üriner inkontinans prevalansı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla 1810 (909 erkek, 901 kadın) katılımcı üzerinde yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Seçilen örneklemin, tüm evreni temsil etmesine dikkat edildi.Çalışmamızda kadınların % 25,20'sinin, erkeklerin %13,5'inin idrar kaçırma problemi olduğu saptandı. İdrar kaçırma ve risk faktörlerinin değerlendirildiği çalışmamızda elde ettiğimiz veriler, bu alanda yapılmış çalışmalara paralel nitelikteydi.Sonuç olarak; aile hekimleri idrar kaçırma problemi olan hastaları doğru olarak ayırt etmeli, tanımalı ve tedavi etmelidir. İdrar kaçıran bireylerin çok büyük bir bölümü aile hekimleri tarafından birinci basamakta tanınabilir ve etkili olarak tedavi edilebilir. Konuyla ilgili daha kapsamlı çalışmalara ve ülke genelinde uygulamaya yönelik planlamalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although urinary incontinence is usually treatable, the solution of the problem seems to be insufficient because of the reluctance of patients in informing the doctor about their problem, the ignorance of doctors in investigating urinary incontinence during history taking or being superficial, and the lack of social awareness on incontinence. Therefore, strategies on improving the rate of seeking medical attention regarding urinary incontinence should also be developed.The most important outcomes of urinary incontinence are mainly psychological and social complications.This descriptive and cross-sectional study, aiming to determine the prevalence of urinary incontinence and related risk factors, was performed among 1810 participants (909 male and 901 female) over the age of 20 in Edirne.In our study, 25.20% of female and 13.5% of male participants were determined to have urinary incontinence. Our findings were similar to the studies carried out in this field.In conclusion, family physicians should notice, diagnose and treat patients with urinary incontinence. The majority of incontinent individuals can be easily diagnosed and effectively treated by family physicians in primary care facilities. More comprehensive studies and planning on practice throughout the country are needed on this topic.