Mısır çekirgesi Anacridium aegyptium (L.)'un sindirim sisteminde orta bağırsağın histolojik ve ultrastrüktürel araştırılması
  1. Tez No: 28276
  2. Yazar: AYŞEN ÖZBUÇUKOĞLU (YAZICIOĞLU)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ÖBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Çalışma objesi, Mısır Çekirgesi Anacridium aegyptium (L.)'un ergin dişileridir. Diyapozsuz ve diyapozlu dönemlerde, orta bağırsak epitelinin histolojisi ve ince yapısının araştırılmasında ışık ve elektron mikroskobu kullanılmıştır. Orta bağırsakta epitel tabaka üç çeşit hücreden oluşmuştur; Prizmatik epitel hücreleri, rejeneratif hücreler ve endokrin hücreler. Prizmatik epitel hücreleri; açık renkli (=Genç), koyu renkli (=Ergin) ve çok koyu renkli (=Yaşlı) olmak üzere üç tiptedir. Her iki dönemde de açık renkli hücreler lümene kadar ulaşmazlar. Özellikle bu genç hücre gruplarının apikal- lerinde gelişmekte olan mikrovillusları taşıyan bölgeler bulunur. Koyu renkli hücreler prizmatik şekilli olup, lümene açılırlar. Apikal uçlarında mikrovilluslar bulunur. Çok koyu renkli hücreler belli bir şekilde tanımlanamaz, sitoplaz- malarında bol vakuol ve küresel yapılarla diğer tiplerden kolayca ayırt edilirler. Bunların bazal lamina ile bağlantısı yoktur. Bu hücreler rejeneratif hücre grupları (=Nidus) ile lümen arasındaki bölgede dağılmışlardır. Prizmatik epitel hücreleri arasında yer yer zar farklılaşmalarına rastlanılmıştır. Rejeneratif hücreler her iki dönemde de bazallamina üzerinde ve prizmatik epitel hücreleri arasın¬ da yerleşen niduslar şeklindedir. Prizmatik epitel hücrelerinin ve endokrin hücrelerinin kaynağını teşkil ederler. Küçük hücreler olup belli bir şekilleri yoktur. Rejeneratif hücrelerle ilgili olarak dönemler arasındaki en önemli fark, diyapozsuz dönemde nukleuslarda heterokromatin materyalinin yer yer yoğunlaşmış olmasıdır. Niduslarm yerleşim sıklığında, iki dönem arasında istatistiksel ba-64 kımdan önemli bir fark yoktur. Ancak, diyapozsuz dönemde orta bağırsak boyunca hemen hemen eşit sıklıkta, diyapozlu dönemde ise orta bağırsağın ante riorunda posterioruna göre daha sıkçadırlar. Endokrin hücreler her iki dönemde de bazallamina üzerinde, prizmatik epitel hücreleri ile rejeneratif hücreler arasında ve nidus yakınlarında yerleşirler. Bazıları lümene dik, bazıları ise paralel olarak yerleşmiştir. Çok çeşitli şekillerde olabilirler. Orta bağırsak endokrin hücrelerinin hepsi kapalı tiptedir. Granülleri ve az miktardaki sitoplazmalanyla karakterize edilirler. Granüllerinin şekli, çapı, elektron yoğunluğu ve içeriklerine göre farklılıklar gösterirler. Yapılan ölçümler sonucunda diyapozsuz döneme ait endokrin hücrelerin granül çaplarının daha büyük olduğu belirlenmiştir. Omega figürü gösteren bazı ekzositik kesecikler saptanmıştır. Endokrin hücreler ile diğer hücreler arasında zar farklılaşmalarına rastlanılmamıştır. Ayrıca prizmatik epitel hücrelerinin ve nidusların bazı özellikleri diyapozsuz ve diyapozlu dönemlerde ayrı ayrı ve karşılaştırmalı olarak iki farklı istatistiksel yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak A. aegyptium (L.) orta bağırsak ince yapısı türe özgü bazı farklılıklar yanında, diğer böceklerde tanımlanan yapıya benzerdir. Omurgalıların gastro-intestinal borusundaki hücrelerin ince yapı özellikleriyle de ortak pekçok nokta saptanmıştır. ı M.." t
Özet (Çeviri)
SUMMARY The object of this study was the adult female of Egyptian grasshopper, Anacridium aegyptium (L.). The histology and ultrastructure of the midgut epithelium in diapause and non-diapause periods, were examined by using light and electron microscopes. The midgut epithelium was composed of three types of cells and were called as columnar, regenerative and endocrine cells. Three different types of columnar cells were identified in the midgut epithelium; light cells (=young), dark cells (=adult), the darkest cells (=old). The light cells could not reach the luminal surface in both periods. On the apical of these cells numerous mitochondria and developing microvilli took place. The dark cells1 apical surface posseses a number of microvilli. Although the darkest cells didn't have definite manner, they could be easily distinguished from other types by their vacuoles and spherical bodies. They were not in contact with basal lamina. The darkest cells were mostly located between the nidi and luminal surface. Among the columnar cells were observed some occasional junctional complexes. The regenerative cells in both periods, form the nidi, situated on the basal lamina and among the columnar cells. These groups were not elongated towards the luminal surface. The regenerative cells constitute the source for both columnar and endocrine cells. These were undifferentiated and indefinite M in shape. The most important difference between the two preriods as to the66 regenerative cells was that heterochromatin material was concentrated during the non-diapause period in some parts of the nucleus. There was not a significant difference of nidi frequency in both periods. Yet during the non-diapause period, regularly situated frequency of nidus along the midgut is detected. Regenerative cells were formed as easily distinguished clusters in the midgut wall. On the other hand, the nidi were more frequent in anterior of the midgut than in the posterior in diapause period. The endooine cells in both periods were basally founded among columnar and regenerative cells. Some of these cells were directed towards the luminal surface and a few of them extended as parallel to the basal lamına. They were different in shape. Ali endocrine cells were closed in type. Endocrine cells were characterized by secretory granules and limited cytoplasm. According to the size, shape, electron density and the content of the granules, endocrine cells varied. it was determined by the results of measurements, the diameters of granules in non-diapause period were larger than those in diapause öne. The release activity by exocytosis was also observed in some cells. No junctional complexes between endocrine and the other epithelial cells were encountered. As a result, besides some of the characteristics of ıts own kinds, the midgut fine structure of A, aegyptium was similar to those described in the other insects. Besides, some characterictics of columnar cells and nidi in diapause and non-diapause periods were compared statistically by using two different“t”test and variation test. Many common similarities concerning fine structural characteristics of the cells were also observed in the gastro-intestinal tract of the vertebrate. 66 regenerative cells was that heterochromatin material was concentrated during the non-diapause period in some parts of the nucleus. There was not a significant difference of nidi frequency in both periods. Yet during the non-diapause period, regularly situated frequency of nidus along the midgut is detected. Regenerative cells were formed as easily distinguished clusters in the midgut wall. On the other hand, the nidi were more frequent in anterior of the midgut than in the posterior in diapause period. The endocrine cells in both periods were basally founded among columnar and regenerative cells. Some of these cells were directed towards the luminal surface and a few of them extended as parallel to the basal lamina. They were different in shape. All endocrine cells were closed in type. Endocrine cells were characterized by secretory granules and limited cytoplasm. According to the size, shape, electron density and the content of the granules, endocrine cells varied. It was determined by the results of measurements, the diameters of granules in non-diapause period were larger than those in diapause one. The release activity by exocytosis was also observed in some cells. No junctional complexes between endocrine and the other epithelial cells were encountered. As a result, besides some of the characteristics of its own kinds, the midgut fine structure of A. aegyptium was similar to those described in the other insects. Besides, some characterises of columnar cells and nidi in diapause and non-diapause periods were compared statistically by using two different“t”test and variation test. Many common similarities concerning fine structural characteristics of the cells were also observed in the gastro-intestinal tract of the vertebrate.