A survey of transcriptomic changes in the colon carcinoma model of HCT116 parental and CDK2-phospho-mutant EEF2 expressing cells under complete growth and nutrient deprivation
Parental ve CDK2-fosfo-mutant EEF2 eksprese olan HCT116 kolon karsinoma hücrelerinin normal büyüme ve besin yokluğundaki transcriptomik değişikliklerinin araştırılması
- Tez No: 744583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AYDEMİR ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kolorektal kanser, tüm dünyada her yıl milyonlarca ölüme neden olan bir gastrointestinal tümördür. Tümör kolon veya rektumdan (kalın bağırsağın bölümleri) kaynaklanır. Belirtiler ve semptomlar dışkıda kan, bağırsak hareketlerinde değişiklik, yorgunluk ve kilo kaybını içerebilir. Çoğunlukla yaşam tarzı faktörleri ve yaşlılık ve hatta genetik bozukluklarla ilgilidir. Risk faktörleri diyet, obezite, sigara ve fiziksel aktivite eksikliğini içerir. Riski artıran diyet faktörleri arasında kırmızı et, işlenmiş et ve alkol bulunur. Diğer bir risk faktörü, Crohn hastalığı ve ülseratif koliti içeren inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Vakaların %5'inden azı, ailesel adenomatöz polipoz ve kalıtsal polip olmayan kolon kanseri dahil olmak üzere bazı kalıtsal genetik bozukluklardan kaynaklanır ve sonunda, zamanla kötü huylu bir tümör haline gelen, genellikle polip şeklinde iyi huylu bir tümöre yol açar. Hastalığın teşhisi özellikle ileri evrelerde zordur. Bununla birlikte, erken evrelerde, bu tümörden muzdarip kişiler, verimli bir şekilde tedavi edilebilir ve bu da keyifli bir yaşam sağlar ve kötü prognozu erteleyebilir. EF2 proteini, protein sentezinde yer alan diğer proteinlerle birlikte, geleneksel olarak hücre canlılığında hayati bir rol oynayan hücresel temizlikçiler olarak bilinir. EEF2 ayrıca yaş ve cinsiyet dahil olmak üzere diğer klinikopatolojik parametrelerden bağımsız olarak CRC için prognostik bir biyobelirteçtir. Tümör hücrelerinin hedeflenmesindeki yetersizlik göz önüne alındığında, tümöre özgü genlerin belirlenmesi daha iyi bir tedavi için çok önemlidir. Bundan hareketle bu tezde, ekspresyonu kolon kanseri hücrelerinde CRISPR aracılı knock-in (KI) tekniği ile oluşturulan EF2 geni ile ilişkisi olan yeni gen(ler) tanımlanmıştır. Bunu yapmak için, HCT116-KI ve HCT116-yabanıl tip (WT) hücreler, besin yoksunluğu gibi çeşitli koşullara maruz bırakıldı. Genlerin ekspresyonundaki değişiklikler, hücreler arasında yüksek düzeyde yukarı regüle veya aşağı regüle olan önemli bir gen veya gen grubunu (kontrol hücreleri ve vahşi tip hücreler) tanımlamak için bir mikrodizi analiz tahlili ile tespit edildi. Açlık durumunda, Zinc-finger pro 280c (ZFN280C)'nin normal olarak tam tersi şekilde ifade edilirken yukarı regüle olduğu bulunmuştur. Başka bir gen olan EGR, önemli ölçüde aşağı regüle edildi. Genel olarak bu iki gen, çeşitli genetik ve genetik olmayan koşullar altında hücrelerde farklı ve önemli ölçüde eksprese edildi ve tümör hücrelerini hedeflemek için adaylar sunuyor.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is a gastrointestinal tumor, causing more than millions of deaths yearly all around the world. The tumor originates from the colon or rectum (parts of the large intestine). Signs and symptoms may include blood in the stool, a change in bowel movements, fatigue and weight loss. Mostly related to lifestyle factors and old age, and even genetic disorders. Risk factors include diet, obesity, smoking, and lack of physical activity. Dietary factors that increase the risk include red meat, processed meat, and alcohol. Another risk factor is inflammatory bowel disease, which includes Crohn's disease and ulcerative colitis. Less than 5% of cases arises from some of the inherited genetic disorders including familial adenomatous polyposis and hereditary non-polyposis colon cancer and eventually leads to the benign tumor, often in the form of a polyp, which over time becomes a malignant tumor. The diagnosis of the disease is challenging especially at the advanced stages. However, at the early stages, people who are suffering from this tumor can be treated with efficiency resulting a pleasant life and could postpone the bad prognosis. EF2 protein, together with other proteins involved in protein synthesis, is traditionally known as cellular housekeepers that play a vital role in cell viability. EEF2 is also a prognostic biomarker for CRC independent of other clinicopathological parameters, including age and gender. Considering the insufficiency in targeting tumor cells, genes specific to tumor, is very important to identify for a better treatment. Based on this, in this thesis novel gene(s), which have relationships with EF2 gene -whose expression is constituent in colon cancer cells by a CRISPR mediated knock-in (KI) technique- were identified. To do this, the HCT116-KI and HCT116-wild type (WT) cells were exposed to various conditions such as nutrient deprivation. The changes in the expression of the genes were detected by a microarray analysis assay to identify a significant gene or group of genes that are highly up-regulated or down-regulated among the cells (control cells vs wild type cells). Upon starvation, Zinc-finger pro 280c ZNF280C is found to be up-regulated whilst normally expressed the other way around. Another gene namely, EGR was significantly down regulated. Overall these two genes were differentially and significantly expressed in the cells under various genetic and non-genetic conditions and offer candidates for targeting tumor cells.