Sepsis hastalarında protokole dayalı yaklaşımın başarısı: Prospektif gözlemsel çalışma
Success of protocol based treatment approach in sepsis patients: A prospective observational study
  1. Tez No: 272899
  2. Yazar: ÖZLEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sepsis, yüksek mortalite ve morbidite nedenidir. 2008 yılında ?Ağır sepsis ve septik şokta tedavi rehberi? yayınlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, rehber temel alınarak hazırlanan sepsis tedavi protokolünün sonuçlarını gözlemleyerek, mortalite oranını, mortaliteyle ilişkili faktörleri, skorlama sistemlerinin sepsis hastalarında prognoz tayinindeki yerini tespit etmektir.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'nde 1 Temmuz 2009-31 Aralık 2009 tarihleri arasında ağır sepsis ve septik şok tanısı ile izlenen 43 hasta çalışmaya alındı. Hastalar mortaliteye göre ölen ve yaşayanlar olarak gruplandırıldı. Gruplar arasında değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi veya ki-kare testi; mortaliteyi etkileyen faktörler cox regresyon analizi ile değerlendirildi.Hastaların 26'sı erkek, 17'si kadındı. 23'ü ağır sepsis, 20'si septik şok tanısı aldı. Bunların 20'si hastane kökenli, 23'ü toplum kökenliydi. Tedavi sonrası genel mortalite %23.3 bulundu. Septik şok tespit edilen hastalarda mortalite (%45) ağır sepsise (%4.3) göre belirgin olarak yüksekti. Hastane kökenli sepsiste mortalite (%25) toplum kökenli sepsise (%21.7) göre daha yüksek bulundu. Ağır sepsis ve septik şok hastalarında üç ve üzeri organ yetmezliği gelişenlerde mortalite %47.6'ya çıkmaktadır. Skorlama sistemleri içinde mortaliteyi en iyi gösteren 24 saat sonraki akut fizyolojik ve kronik sağlık değerlendirmesi II, basitleştirilmiş akut fizyolojik skor II ile 72 saat sonraki akut fizyolojik ve kronik sağlık değerlendirmesi II oldu. Hastalarda kronik kalp yetmezliğinin olması, septik şok gelişmesi, ampirik antibiyotiğin uygunsuz başlanması, ilk gün renal ve kardiyovasküler yetmezliğin gelişmesi, ilk gün gelişen organ yetmezliği sayısının üç ve üzerinde olması mortaliteyi arttıran faktörler olarak tespit edildi.Sonuç olarak çalışmamızda, rehber eşliğinde yapılan benzer çalışmalarla karşılaştırıldığında oldukça düşük bir mortalite oranı elde edilmiştir. Erken hedefe yönelik tedavi uygulamasını içeren sepsis tedavi protokolü mortaliteyi azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a common cause of mortality and morbidity. In 2008, ``Treatment guidelines for severe sepsis and septic shock?? were published. This aim of this study was to observe treatment protocols based on sepsis guideline and to determine mortality rates, factors related with mortality, an also the use of scoring systems predict the prognosis.43 patients were enrolled to our study, who were treated in Trakya University Medical Faculty, Department of Medical Intensive Care, between July 2009 and December 2009. Patients were grouped as survivors and non-survivors. Mann Whitney U test or chi-square test were used to compare differences between groups, mortality related factors were analyzed using cox regression test.26 patients were male, 17 were women. There were 23 severe sepsis and 20 septic shock patients. 20 of the patients had hospital related, 23 of the patients had community acquired infections. General mortality rate was %23.3. Mortality rates were significantly higher in septic shock patients (%45), when compared to severe sepsis patients (%21.7). Mortality rates were higher in patiens who had hospital related infections (%25), when compared to patients who had community acquired infections (%21.7). In patients with septic shock and severe sepsis, mortality rates were found to be as high as %47.6, when patients had multiple organ failure (3 or more organs). The scoring systems that were most accurate to predict mortality found to be acute physiology and chronic heath evaluation II at 24 hr, simplified acute physiology score II and acute physiology and chronic heath evaluation II 72hr. Chronic hearth failure, development of septic shock, poor execution of empiric antibiotic therapy, renal and cardiovascular failure at first day and development of multiple organ failure (3 or more) at first day were factors related with high mortality rates.Our study revealed lower mortality rates, when compared to similar studies published in literature. Early goal directed therapies should be used in these patient groups to reduce mortality rates.