Memenin sınır duktal neoplastik lezyonlarında ayırıcı tanı
Dıfferentıal dıagnosıs of the preneoplastıc-neoplastıc ductal lesıons of breast
- Tez No: 272898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Memenin sınırda duktal neoplastik lezyonları olarak bilinen atipik duktal hiperplaziler ve duktal karsinoma insitu memenin intraduktal proliferatif lezyonları içinde yer almaktadır. Memenin intraduktal proliferasyonları terminal duktal lobuler üniteden kaynaklanır ve benign lezyonlarla başlayıp malignite ile sona eren geniş bir spektrumu yansıtır.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na 2000-2010 tarihleri arasında gönderilen, 27 atipik duktal hiperpazi, 24 duktal karsinoma insitu, 20 invaziv duktal karsinom ve 20 benign meme dokusu tanılı olgu çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Atypical ductal hyperplasia and ductal carcinoma incitu as borderline ductal neoplasias of breast have been classified as intraductal proliferative lesions of breast arise from terminale ductal lobular unit and reflects a wide pathological spectrum from benign to malign lesions.The study grup was composed of 27 atypical ductal hyperplasia, 24 ductal carcinoma incitu and 20 invasive ductal carcinoma specimens and 20 benign breast tissues from University of Trakya, Faculty of Medicine, Department of Pathology , between 2000-2010.Immunohistochemical staining characteristics by using spesific markers and morphometric features by using KS-300 software image analyser were investigated for each tissue specimen. Transvers diameter of ductus having the maximum infiltration in terminale ductal lobular unit was compared by KS-300 software image analyser for each patients with atypical ductal hyperplasia and ductal carcinoma incitu.Glut- 5, Cyclin D1, Ki- 67 and p-53 staining were significantly diffuse in atypical ductal hyperplasia patients in comparison to benign breast tissues.