Gastrointestinal stromal tümörlerde ayırıcı tanı
Differantial diagnosis of gastrointestinal stromal tumors
  1. Tez No: 272900
  2. Yazar: BERİL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gastrointestinal stromal tümörler, gastrointestinal sistemin en sık görülen mezenkimal tümörleridir. Çoğu zaman immünohistokimyasal c-kit pozitifliği ile tanımlanan, interstisyel Cajal hücrelerinden orijin alan bu tümörler, reseptör tirozin kinaz aktivitesini etkileyen KIT veya ?Platelet derived growth factor receptor ?? (PDGFR?) mutasyonlarına sahiptir ve klasik tedavi rejimlerinden fayda görmezler. Benzer morfolojik görünüme ve lokalizasyona sahip, ancak tedavi ve prognozu diğer mezenkimal tümörlerden tamamen farklı olan gastrointestinal stromal tümörlerin doğru tanı alabilmesi oldukça önemlidir.Çalışmamızda 1995-2010 yıllarında tanı almış 37 gastrointestinal stromal tümör olgusunun, histolojik ve immünohistokimyasal parametreleri yeniden değerlendirildi. Ayrıca gastrointestinal stromal tümörler ile gerek lokalizasyon, gerekse morfolojik karakteristikleri açısından karışma ihtimali olan, 45 mezenkimal tümör de çalışmaya dahil edildi. Olguların tümüne immünohistokimyasal olarak, standart gastrointestinal stromal tümörler tanı ve ayırıcı tanı panel antikorları yanı sıra, son yıllarda gastrointestinal stromal tümörler için sensitivitesi kabul edilmiş popüler belirleyici ?Discovered on GIST 1? (DOG1) antikoru ile rutin pratikteki yararı tartışılan PDGFR? immün belirteçleri uygulandı.Çalışma kapsamımızdaki gastrointestinal stromal tümörlerin, progresif hastalık risk gruplarına göre sınıflandırılarak histomorfolojik parametrelerin araştırılması sonucunda tümör çapı, mitoz, atipi, nekroz ve ki67 indeksinin tümör risk grubu ile ilişkili olduğu saptandı (p>0.05).Gastrointestinal stromal tümör olgularımızın tümünde (%100) CD117 ve PDGFR? ile pozitif reaksiyon izlendi.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal stromal tumors are the most common mesenchymal tumors of the gastrointestinal tract. They have been generally described as immunohistochemical c-kit positive spindle or epiteloid tumors. Because of the phenotypic similarities with the interstitial cells of Cajal, a histogenetic origin from these cells has been suggested. Gastrointestinal stromal tumors commonly have activating KIT or Platelet derived growth factor receptor ? (PDGFR?) mutations and the conventional treatments are not benefit for these tumors.In this study, we investigated 37 gastrointestinal stromal tumor and 45 other mesenchymal tumor cases and examined their morphological characteristic again. All cases were screened for immunoreactivity for classic diagnostic antibody panel and recently described populer markers Discovered on GIST 1 (DOG1) and PDGFR?.Based on these study, according to the gastrointestinal stromal tumor progressive disease classifying, tumor size, mitotic rate, necrosis and ki67 index were found to be associated with high risk groups.All gastrointestinal stromal tumor cases were positive with CD117 and PDGFR?.