Karotis intima media kalınlığının iskemik noniskemik kardiyomiyopati ayrımındaki öngördürücü değeri
The predictive value of carotis intima media thickness in differentiating ischemic and nonischemic cardiomyopathy
  1. Tez No: 272906
  2. Yazar: BARIŞ ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sol ventrikül sistolik fonksiyon bozukluğu ve kalp yetersizliği bulunan vakaların büyük kısmını koroner arter hastalığına bağlı iskemik kardiyomiyopati hastaları oluşturmaktadır. Dilate kardiyomiyopati ile iskemik kardiyomiyopati ayrımı yapabilmek için altın standart yöntem invaziv ve komplikasyon riski bulunan koroner anjiyografidir.Çalışmamızda noninvaziv, kolay ulaşılabilir, ucuz ve tekrarlanabilir bir yöntem olan karotis intima media kalınlık ölçümünün iskemik, noniskemik kardiyomiyopati ayrımındaki öngördürücü değeri araştırıldı. Çalışmaya ekokardiyografi ile düşük ejeksiyon fraksiyonu ve sol ventrikül diyastol sonu çapında artış olan, koroner anjiyografisi yapılmış 34 noniskemik, 36 iskemik kardiyomiyopati hastası dahil edildi. Hastalarda sağdan ve soldan olmak üzere karotis arteryel sisteminde toplam on iki ayrı bölgeden alınan ölçümler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Ischemic cardiomyopathy due to coronary artery disease contitutes the majority of the patients with left ventricule systolic dysfunction and heart failure. The golden standard method to distinguish dilated cardiomyopathy from ischemic cardiomyopathy is coronary angiography which is invasive with risk of complications.In our study, the predictive value of carotid intima media thickness as a noninvasive, cost-effective and reproducible method in distinguishing ischemic from nonischemic cardiomyopathy was investigated. 34 nonischemic and 36 ischemic cardiomyopathy patients, who were observed to have low ejection fraction and increased left ventricule end-diastolic diameter with echocardiography and underwent coronary angiography were enrolled in to the study. Both right and left carotid artery systems were evaluated with measurements from 12 individual locations.