Antikardiolipin pozitif ve negatif olan sistemik lupus eritematozus hastalarında erken kardiyak disfonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of early cardiac disfunction in patients with systemic lupus erythematosus with or without anticardiolipin antibodies
  1. Tez No: 272907
  2. Yazar: AHMET BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Cardiology, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda kardiyak açıdan asemptomatik sistemik lupus eritematozus hastalarında antikardiolipin antikor pozitifliği ile erken kardiyak fonksiyon bozukluğu arasındaki ilişkiyi araştırmayı planladık. Çalışmaya 50 hasta ve 30 kontrol grubu alındı. Sistemik lupus eritematozus hastaları antikardiolipin pozitif ve negatif olarak iki gruba bölündü Çalışmamızda standart Doppler ve doku Doppler görüntüleme parametreleri analiz edildi.. Sonuçta antikardiolipin pozitif olan grupta sistolik fonksiyon göstergesi olan doku Doppler sistolik ejeksiyon S dalgası daha düşük olarak bulundu (p=0.021).
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate anticardiolipin positive or negative asymptomatic systemic lupus erytematosus patients? early cardiac dysfunction by using echocardiography.. Fifty patients providing the exclusion criteria who has performed echocardiography before were investigated. Control group was consisted of thirty patients who have never been investigated by echodardiography because of any primary or secondary cardiac disease. In our study standart Doppler and tissue Doppler were investigated. Patients were divided into two groups such as anticardiolipin positive or negative. Echocardiographic data?s of patients were compared between each other and between the control group.. In results as an indicator of systolic functions, systolic S wave by tissue doppler was statistically decreased in anticardiolipin positive group than the anticardiolipin negative group. And as an indicator of dystolic disfunctions; left atrium dimensions statistically were greater in the anticardiolipin positive group than the negative group. In conclusion, the longitudinal left ventricule systolic and diastolic functions are in normal ranges at asymptomatic systemic lupus erythematosus patients according to the healthy population but also there is a reduction. Longitudinal left ventricule functions are considerably related with the changing damage degree. It is demonstrated that the decrese at tissue doppler imaging is a marker of cardiac impairment. We think that the decrease of left ventricul longitudinal functions is due the subclinical atherosclerosis and inflamation which causes secondary cell injury at anticardiolipin antibody positive systemic lupus erythematosus patients