Alkol bağımlılığı olan hastalarda leptin, grelin, prolaktin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of leptin, ghrelin, prolactin levels in alcohol dependent patients
  1. Tez No: 272918
  2. Yazar: UĞUR ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL VARDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Alkolle tanışan ve yaşamlarının belli dönemlerinde alkol kullanan bireylerin tümünde alkol bağımlılığının gelişmemesi, bağımlılık için risk etkenlerini, etyolojisini ve bireyin alkol alma isteğinin, dürtüsünün temelinin araştırılmasını gerektirir. Bunun için vücutta çeşitli rolleri olan hormonlar araştırma konusu olmuştur. Gıda alımını etkileyen hormonların alkol alımı ile de ilişkili olabileceği düşünülebilir.Bu çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran ve Diagnostic and Statistical Manuel of Mental Disorder-Fourth Edition öl-çütlerine göre yapılan klinik değerlendirme sonucu alkol bağımlılığı tanısı alan ve hastaneye yatarak tedavi görmeyi kabul eden yirmibir hasta dahil edildi.Hastalardan yatışının ilk gününde alkolü bıraktıkları gün (sıfırıncı gün) , birinci gün, yedinci ve yirmisekizinci gün sabah saat 08:00' da aç karna kanları alındı ve grelin, leptin ve prolaktin düzeyleri ölçüldü. Kontrol grubu için en az on gündür alkol içmeyen, Diagnostic and Statistical Manuel of Mental Disorder-Fourth Edition alkol bağımlılığı tanı ölçütlerini karşılamayan ve hasta grubu ile uyumlu olarak yirmisi erkek, biri kadın olmak üzere toplam yirmi bir gönüllü kişi seçildi. Kontrol grubundan leptin, grelin ve prolaktin düzeyleri için bir kez kan alındı.Alkol bağımlılığı olan hastalarda leptin, grelin ve prolaktin seviyeleri ile alkol bağım-lılığı olmayan kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Alkol bağımlılığı olan hastaların leptin ve prolaktin değerleri günler içinde anlamlı bir değişiklik göstermemiştir.Alkol bağımlılığı olan hastalarda grelin düzeylerinde 0.gün ile 28.gün ve 1.gün ile 28.gün arasında istatiksel olarak anlamlı bir azalma görülmüştür. Grelinin alkol bağımlılarında günler içinde azalması bu konuda daha fazla çalışmanın yapılmasına gerek olduğunu ve daha uzun süreli ayıklık dönemlerinin değerlendirilmesinin faydalı olabileceğini düşündürmektedir.Bu çalışma, alkol bağımlılarında leptin, grelin ve prolaktin seviyelerinin biyolojik bir belirleyici olduğu hipotezini desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the risk factors for dependence, its etiology and the basis of the impulse for alcohol drinkşng should be investigated in order to prevent alcohol dependence in the individuals who have met and used alcohol at some stages of their lives. The hormones, which have different functions in the body, have been the subjects of the researches to determine those risk factors. Hormones effecting the food intake could be thought to have relatinship with alcohol drinking as well.Twenty-one patients have been included in the study who referred to Trakya University, School of Medicine, Department of Psychiatry and had been clinically evaluated as alcohol dependence according to Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-Fourth Edition criteria and who had been hospitalized.On the firs day of hospitalization that they gave drinking (0th day) and on the follow-ing 1st, 7th, and 28th days, fasting blood samples were collected at 08:00 am and blood ghrelin, leptin and prolactin levels were measured. In line with the patients group, 21 healthy volun-teers, out of which 20 were male and 1 was female who had not been drinking for at least ten days and had not fulfilled Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-Fourth Edition criteria for alcohol dependence were included in this study. Blood samples were col-lected for their ghrelin, leptin and prolactin levels from this control group.There were no significant differences at the leptin, ghrelin and prolactin levels between alcohol dependent patient group and healthy control group.Additionally, there were no significant at leptin and prolactin levels in the alcohol de-pendent patients within the days. Whereas, ghrelin levels of alcohol dependent patients were statistically lower between the 0th and 28th day and between the 1th and 28th day. Because of the decline at ghrelin levels within these days, it is considered that there is a need for further studies on alcohol dependent patients; and besides, evaluation of more prolonged sobriety days may be more useful.This study does not support the hypothesis that leptin, ghrelin and prolactin levels would be a biological indicator for alcohol dependence.