Safra yolu bağlanmış sıçanlarda antitrombotik ajan dalteparinin hepatik fibrozis gelişimini önlemedeki rolü
The efficiency of antithrombotic dalteparin on retardation of hepatic fibrosis in biliary obstructed rats
  1. Tez No: 272919
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sirozda orta ve geniş portal ven ve hepatik ven trombozları sık görülür ve bu trombozlar parankimal tükenmeden tam bir siroza ilerleyişte önemli bir rol oynarlar. Bu çalışmada antitrombotik ajan dalteparinin hepatik fibrozis ve siroz gelişimi önlemedeki etkinliği incelenmiştir.Kırk adet Wistar-Albino cinsi erişkin sıçan çalışmaya dahil edilmiş; sağlıklı kontrol (n=10), sham (n=10), safra yolu ligasyonu (n=10) ve safra yolu ligasyonu+dalteparin (n=10) (50 IU/kg/gün intraperitoneal) olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Otuzbeşinci gün sonunda bütün sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Karaciğerdeki vasküler trombozların varlığını tayin etmek ve dalteparinin etkinliğini saptamak için bütün hayvanların serumlarında D-dimer düzeyi, karaciğer dokularında ise immünhistokimyasal olarak fibrinojen boyama yapıldı. Işık mikroskobisi altında histopatolojik incelemede nekroinflamsyonun derecesi ve hepatik fibrozisin evresi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enlarged portal vein and hepatic vein thrombosis are common complications of cirrhosis and these thromboses play an important role in the development of complete cirrhosis before the failure of the paranchyme. In this study, the effects of an antithrombotic agent dalteparin on the prevention of hepatic fibrosis and the development of cirrhosis.Forty Wistar-Albino adult rats are enrolled in this study, and divided into four groups as healthy controls (n=10), sham (n=10), bile duct ligation (n=10) and bile duct ligation + dalteparin (50 IU/kg/day via intraperitoneal route) (n=10). At the end of thirthy-five days all rats have been sacrificed. Serum levels of D-dimer as well as immunohistochemical fibrinogen staining was performed in the liver tissue samples of all animals to determine the presence of vascular thrombosis in the liver and the effectivity of dalteparin. The degree of necro-inflammation and the grade of hepatic fibrosis were evaluated histopathologically with light microscobe.