Tromboelastografi, sepsisli hastalarda gelişen koagülasyon bozukluklarının değerlendirilmesinde yardımcı olabilir mi?
May Tromboelastography be helpful for the evolution of coagulation disorders in patients with sepsis?
- Tez No: 272943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu prospektif çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen 55 hasta dahil edildi. Hastalar sepsis grubu (21) ve kontrol grubu (34) olarak ikiye ayrıldı. Sepsis grubu hastalar Yoğun Bakım Ünitesinde SIRS- SEPSİS- MODS tanısı konmuş hastalardan oluşturuldu. Çalışmaya alınan hastaların yaşı, cinsi, yatışının kaçıncı gün olduğu, ventilatör desteğinin kaçıncı gününde olduğu, tanısı, son kan kültürleri, APACHE II skoru, kanama profilini bozacak ilaç alıp almadığı, kan ve kan ürünü (TDP, trombosit, kolloid) verilip verilmediği, kardiyotonik destek alıp almadığı bağımsız değişkenler olarak kaydedildi ve tüm bu sonuçlar iki grup arasında karşılaştırıldı.Çalışmaya dahil edilen hastalardan 0. ve 3. günlerde mavi sitratlı tüpe Tromboelastografi (TEG) cihazında çalışmak üzere kan alındı. TEG verileri, R= reaksiyon zamanı, K=koagülasyon zamanı, MA= maksimum amplitüd, MA60 ve ?=açı değeri kaydedildi. Sonuç olarak tromboelastografİ ile olguların tüm koagülasyon profili; fibrin oluşumunun başlamasından pıhtı gücüne ve pıhtı çözülmesine kadar geçen bütün mekanizma, ayrıca hastalardaki tüm hemostatik dengesizlik, bir tam kanla niteleyici ve niceleyici olarak görüntülenmiş oldu.Bu çalışmada, Tromboelastografi (TEG) cihazının sepsisli hastalarda gelişen koagulasyon bozukluklarının değerlendirilmesinde yeterli bir tanı yöntemi olup olmadığı değerlendirildi. Ölçülen beş Tromboelastografi (TEG) parametresi ile sepsis ve kontrol grubundaki hastaların kanama profilleri karşılaştırıldı. TEG parametrelerinin çoğunun her iki grupta anlamlı farklılıklar gösterdiği saptandı. Tromboelastografi'nin sepsisli hastalarda gelişen koagülasyon bozukluklarının değerlendirilmesinde yararlı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Fifty-five patients admitted in Intensive Care Unit of Anesthesiology and Surgery of Faculty of Medicine of Celal Bayar University, were included into this prospective study. Patients were divided into two groups, sepsis group (n=21) and control group (n=34). Group of patients with sepsis was created from patients diagnosed with SIRS-SEPSIS-MODS in intensive care unit. The patients? age, sex, admission in which day, which day of ventilatory suppert was used, the diagnosis, the last blood cultures, APACHE II score, whether the drug will distrupt the bleeding profile, whether blood and blood products (TDP, plateletes, colloid) were taken, whether the cardiotonic suppert were taken, as independent variables were recorded and all the results were compared between two groups.In 0.day and 3.day, received whole blood in with blue sitrate tube from the patients included in the study to work in TEG device. TEG data, R=reaction time, K=coagulation time, MA=maximum amplitude, MA60 and ?-angle, were recorded. As a result, all coagulation profile of patients, the whole mechanism from the beginning of fibrin formation to the period of strength of clot and resolution of clot, as well as all the haemostatic imbalance in patients was viewed with a full-blood as qualitative and quantitative.In this study, whether TEG device is an adequate method of diagnosis in coagulation disorders in patients with sepsis was evaluated. The coagulation profiles of sepsis and control groups were compared with five TEG parameters. Most of TEG parameters showed significient differences in both groups. We believe TEG will be usefull in evalution of coagulation disorders in patients with sepsis