Astım hastalarında astım kontrol testinin solunum fonksiyonları, yaşam kalitesi, ve inflamasyonla ilişkisi
The relationship between asthma control test and pulmonary functions, quality of life, inflammation
- Tez No: 272952
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YORGANCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Astım hastalarında tedavi semptomlar, fonksiyonel ve inflamatuar parametrelerin kontrolü üzerine odaklanmıştır. Çalışmamızda astımlı hastalarda semptomları değerlendiren astım kontrol testi (AKT) ile hava yolu inflamasyonu belirteçlerinin ilişkisini araştırdık.METOD: Çalışmamıza Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran GINA 2006 kriterlerine göre astım tanısı olan, tedavi kullanan 101 olgu alındı. Hastalara 1. ayda (bazal) ve tedavileri AKT'ye göre düzenlendikten sonra 3. ayda (kontrol) olmak üzere AKT, solunum fonksiyon testi, metakolin bronş provokasyon testi (MBPT) ve astım yaşam kalitesi anketi (AQLQ) yapıldı, ekspiryum havasında nitrik oksit (FeNO) düzeyi ve indükte balgamda eozinofil oranlarına bakıldı.BULGULAR: AKT'ye göre 1. vizitte (n=101); 9 olgu tam kontrol, 48 olgu kısmi kontrol, 44 olgu ise kontrol dışıydı. 2. vizitte (n=83) ise 10 olgu kontrol altında, 41 olgu kısmi kontrolde ve 32 olgu kontrol dışıydı. FeNO eşik değeri 20 ppb olarak alındığında tam kontroldeki olgularda olguların bazal ve kontrol vizitlerinde oranı (%8) değişmezken, kısmi kontroldeki olguların oranı 1. vizitte %65 iken, kontrolde %45'e düşmüştü. MBPT pozitifliği hem kontrol hem de kısmi kontroldeki hastalarda azalmıştı (sırasıyla %56-%30 ve %66-%51). Balgam eozinofilisi eşik değeri %3 olarak alındığında, 1. vizitte (n=62) %23 olguda, 2. vizitte %30 (n=30) eozinofili saptandı.Çalışmamızda ilk vizitte AKT ile solunum fonksiyon parametreleri (FEV1(litre)) arasında anlamlı ilişki saptanmadı (r=0.48, p=0.631). FeNO eşik değeri 20 ppb olarak alındığında kontrollü (%8), kısmi kontrollü (%65) ve kontrolsüz (%27) gruplar arasında farklılık gözlendi (p= 0.016). Her iki vizitte de AKT'deki kontrole göre MBPT pozitifliği (1. vizit p=0.447, 2. vizit p=0.333) ve indükte balgam eozinofilisi (1. vizit p=0.804, 2. vizit p=0.486) arasında farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
AIMS AND BACKGROUND: Asthma manegement has focused on symptomatic, We aimed to investigate the relationship between asthma control test (ACT) and airway inflammation parameters.METHODS: Onehundred-one asthmatic outpatients diagnosed according to GINA 2006 criteria and who were under treatment were included. ACT, pulmonary function test, bronchoprovocation test (MBPT), asthma quality of life questionnaire (AQLQ) were performed, exhaled nitric oxide (NO) levels were measured and induced sputum eosinophilia was evaluated at the first (basal) and third (control) months, upon arranging their treatment according to ACT.RESULTS: According to ACT, 9 patients were found to be controlled, 48 partially controlled and 44 uncontrolled in vizit 1(n=101). In visit 2 (n=83) 10 patients were shown to be controlled, 41 partially controlled and 32 uncontrolled. When 20 ppb was accepted as a cut off value for FeNO, the proportion of controlled patients was shown to be the same (8%), however the proportion of partially controlled patients decreased from 65% to 45%. MBPT positivity rates were decreased in both controlled and partially controlled patients (56%-30% and 66%-51%, respectively). With acut off value of 3% for induced sputum eosinophilia 23% of the patients in vizit 1 (n=62) and 30% of the patients in visit 2 (n=30) had eosinophilia.Any significant relationship wasn?t found between bazal ACT and pulmonary function parameters (FEV1(litre)) (r=0.48, p=0.631). With a cut off value of 20 ppb for FeNO, controlled (8%), prtially controlled (65%) and uncontrolled (27%) groups were different (p= 0.016). In both visits ACT and MBPT positivity (1. vizit p=0.447, 2. vizit p=0.333) and induced sputum eosinophilia were not different(1. vizit p=0.804, 2.