Çocukluk çağı demir eksikliği anemisinde total oksidatif stres ve total antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi
Evaluation of total oxidative stress and total antioxidant capacity in iron deficiency anemia with children
- Tez No: 272957
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Demir eritropoezis, oksidatif metabolizma ve hücresel immün cevap için gerekli bir elementtir. Demir eksikliği anemisinde birçok organ ve sistem etkilenir. Vücudumuzda hücre metabolizması sonucu serbest radikaller ve reaktif oksijen türevleri oluşur. Oksidatif stres, reaktif oksijen türevleri ile antioksidan sistem arasında oluşan dengesizliktir. Bu dengesizlik hücre kompartımanlarında geri dönüşümsüz hasara neden olabilir. Demir eksikliği anemisinde hem oksidan miktarının artması hem de antioksidan enzim kapasitesinin azalmasına bağlı olarak oksidatif stresin arttığı kabul edilmektedir. Bu çalışmada çocukluk çağı demir eksikliği anemisinde total oksidatif durum araştırılmıştır.Çalışmaya yaşları 6-60 ay arasında, demir eksikliği anemisi olan 40 çocuk ile sağlıklı 40 çocuk olmak üzere toplam 80 çocuk alındı. Kan örneklerinden tam kan sayımı, serum demiri, serum total demir bağlama kapasitesi, ferritin, total oksidatif stres ve total antioksidan kapasite çalışıldı. Demir eksikliği anemisi saptanan çocuklara oral ferrik demir tedavisi başlandı. İki ay sonra kontrole gelen anemik hastaların kan tetkikleri tekrarlandı.Çalışmada total oksidatif stresin demir eksikliği anemisi grubunda belirgin derecede yüksek olduğu, total antioksidan kapasitenin her iki grupta benzer olduğu tespit edildi. Demir tedavisi sonrasında total antioksidan kapasitenin değişmediği, total oksidatif stresin anlamlı şekilde düştüğü görüldü. Demir eksikliği anemisinde total oksidatif stres ve total antioksidan kapasitenin hemoglobin, serum demiri, serum total demir bağlama kapasitesi ve ferritin ile korelasyonları saptanmadı.Sonuç olarak bu çalışmada çocuklardaki demir eksikliği anemisinin oksidatif streste artışa neden olduğu ve bu artışın tedavi sonrasında normale döndüğü gösterildi.
Özet (Çeviri)
Iron is an essential element for erythropoiesis, oxidative metabolism and cellular immune response. Many organs and systems are affected in iron deficiency anemia. As a result of cell metabolism, free radicals and reactive oxygen species are produced. Oxidative stress is an imbalance between reactive oxygen species and antioxidant system. This imbalance can cause irreversible damage to the cell compartments. Oxidants are increased and antioxidants are decreased, and as a result, oxidative/antioxidative balance shifted toward oxidative side in patients with iron deficiency anemia. In this study, total oxidative status was investigated in childhood iron deficiency anemia.This study was carried out with 80 children, 40 children with iron deficiency anemia and 40 healthy, whose ages were between 6 and 60 months. Blood samples were taken and complete blood count, serum iron, iron binding capacity, ferritin levels, total oxidative stress and total antioxidant capacity were studied. Oral ferric iron therapy was started in children with iron deficiency anemia. After two months, blood tests were repeated from anemia patients to check the change.Total antioxidant capacity was similar in both groups but the total oxidative stress was significantly higher in iron deficiency anemia group. We have shown that total antioxidant capacity did not change although total oxidative stress decreased significantly after the treatment of iron deficiency anemia. We did not find any correlation between hemoglobin, serum iron, iron binding capacity, ferritin levels and total oxidative stress, total antioxidant capacity in iron deficiency anemia.As a result of this study, oxidative stress increases in children with iron deficiency anemia and this increase returns to normal level by treatment.